Mês de Agosto
  Thursday Wednesday Tuesday Friday Saturday Sunday Monday Thursday Wednesday Tuesday Friday
  dia 19 dia 20 dia 21 dia 22 dia 23 dia 24 dia 25 dia 26 dia 27 dia 28 dia 29

Centro Cultural da Juventude

06:00 pm

Unidos na Paixão
LOYAL TO CORINTHIANS / FIEL TORCIDA, Ivan Nakamura, Dani Libardi, Mabel B. P. Lopes, Ruben Juliano, Daniel Ifanger - Brasil
PONTEPRETA BEATING HEART / CORAçãO PONTEPRETANO, Márcio Furlan de Faria - Brasil
BEYOND SOCCER / LOUCOS DE FUTEBOL, Halder Gomes - Brasil
UNITED FOR VICTORY / UNIDO VENCERÁS, Pedro Asbeg - Brasil
JUVENTUS - BOUND FOR TOKYO / JUVENTUS - RUMO A TóQUIO, Rogério Zagallo, Helena Tahira, Andrea Kurachi - Brasil

Centro Cultural São Paulo

04:00 pm

Mostra Brasil 07
BOLIVIA TE EXTRAñO, de Joacélio Batista, Dellani Lima (Fic, 2009, MG)
PASSION à LA VIE, de Sérgio Santeiro (Fic, 2008, RJ)
O PLANO DO CACHORRO, de Arthur Lins, Ely Marques (Fic, 2009, PB)
FRACTAIS SERTANEJOS, de Heraldo Cavalcanti (Doc, 2009, CE)
A MINHA MANEIRA DE ESTAR SOZINHO, de Gustavo Galvão (Fic, 2008, DF)
GROELâNDIA, de Rafael Figueiredo (Fic, 2009, RS)

06:00 pm

Mostra Brasil 01
LAURITA, de Roney Freitas (Fic, 2009, SP)
SILêNCIO E SOMBRAS, de Murilo Hauser (Ani, 2008, PR)
ELO, de Vera Egito (Fic, 2008, SP)
ANA BEATRIZ, de Clarissa Cardoso (Fic, 2008, DF)
A MONTANHA MáGICA, de Petrus Cariry (Doc, 2009, CE)
A DISTRAçãO DE IVAN, de Cavi Borges, Gustavo Melo (Fic, 2009, RJ)

08:00 pm

Mostra Brasil 08
O SONHO DA CASA PRóPRIA, de Cao Guimarães (Exp, 2008, MG)
DONA FERRUGEM E A BAILARINA, de Guile Martins (Ani, 2009, SP)
MARIA ANGéLICA, de Francelino França (Fic, 2009, PR)
HóSPEDES, de Cristiane Oliveira (Fic, 2008, RS)
Nº 27, de Marcelo Lordello (Fic, 2008, PE)

Cine Olido

05:00 pm

Panorama Paulista 04
LOS CARPINTEROS EM SãO PAULO, de Moira Malzoni (Doc, 2009, SP)
CELESTE, de Aloysio Raulino (Doc, 2009, SP)
TIMING, de Amir Admoni (, 2009, SP)
AO VIVO, de Peppe Siffredi, Antonio Guerino (Fic, 2008, SP)
PãO COM MORTADELA, de Marcos Mello, Georgina Castro (Fic, 2009, SP)
ZIGURATE, de Carlos Nogueira (Fic, 2009, SP)

07:00 pm

Panorama Paulista 05
O VELHO GUERREIRO NãO MORRERá - O CANGACEIRO DE LIMA BARRETO 50 ANOS DEPOIS, de Paulo Duarte (Doc, 2008, SP)
SKATE OR DIE, de Victor Ribeiro (Fic, 2008, SP)
SãO PAULO ALéM DAS HORAS, de Eliane Coster (Doc, 2009, SP)
CHAPA, de Tatiana Toffoli (Doc, 2009, SP)
TERESA, de Paula Szutan, Renata Terra Cunha (Fic, 2009, SP)

Cineclube Grajaú

04:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 1
1º ENCONTRO DE DJS, de Negro JC, Montanha (Doc, 2009, SP)
O DONO DO CARNAVAL, de Maria de Lourdes Scabini Lezo (Fic, 2008, SP)
JOãOZINHO POR ÁGUA ABAIXO, de Direção Coletiva (Fic, 2008, RJ)
OS SANTINHOS, de Ludio Vilaia, Zé Luis (Exp, 2008, RJ)
15 MINUTOS DE FAMA, de Bruno Mancuso, Vinícius Mazzon, Jessica Sato (Fic, 2008, PR)
FALE COMIGO, de Audrey Martiliano, Renata Agudo (Fic, 2009, SP)
ÀS MARGENS, de Direção Coletiva (Doc, 2008, SP)
HUM, de Direção Coletiva (Fic, 2008, MG)
TIA DITA - NO RAIAR DA AURORA, de Fernanda Surjus (Doc, 2009, SP)

06:00 pm

Mostra Brasil 02
NO TEMPO DE MILTINHO, de André Weller (Doc, 2008, RJ)
BOLAOITO TALKSHOW - MELHORES MOMENTOS, de Allan Sieber (Fic, 2009, RJ)
A MULHER BIôNICA, de Armando Praça (Fic, 2008, CE)
PãO DOS ANJOS, de Daniel Tonacci (Fic, 2009, SP)
O FILME MAIS VIOLENTO DO MUNDO, de Gilberto Scarpa (Fic, 2009, MG)

08:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 1
1º ENCONTRO DE DJS, de Negro JC, Montanha (Doc, 2009, SP)
O DONO DO CARNAVAL, de Maria de Lourdes Scabini Lezo (Fic, 2008, SP)
JOãOZINHO POR ÁGUA ABAIXO, de Direção Coletiva (Fic, 2008, RJ)
OS SANTINHOS, de Ludio Vilaia, Zé Luis (Exp, 2008, RJ)
15 MINUTOS DE FAMA, de Bruno Mancuso, Vinícius Mazzon, Jessica Sato (Fic, 2008, PR)
FALE COMIGO, de Audrey Martiliano, Renata Agudo (Fic, 2009, SP)
ÀS MARGENS, de Direção Coletiva (Doc, 2008, SP)
HUM, de Direção Coletiva (Fic, 2008, MG)
TIA DITA - NO RAIAR DA AURORA, de Fernanda Surjus (Doc, 2009, SP)

Cinemateca - Sala BNDES

03:00 pm

Mostra Infantil 1
CALANGO LENGO, Fernando Miller - Brasil
CLOSE ENCOUNTERS / CONTATOS SIDERAIS ANTES DO COLEGIAL, Ale McHaddo - Brasil
THE ALLIGATOR / O AVÔ DO JACARÉ, Flavia Thompson, Christian Saghaard - Brasil
A DROP IN THE OCEAN / STAGONA STON OKEANO, Theodore Veneris, Dimitris Cheliotis - Grécia
THE DONKEY AND THE GREAT KISKADEE / O BURRICO E O BEM-TE-VI, Maurício Squarisi - Brasil
ERNESTO IN THE COUNTRY OF SOCCER LOVERS / ERNESTO NO PAíS DO FUTEBOL, André Queiroz, Thaís Bologna - Brasil

05:00 pm

Mostra Juvenil
JUST CALL ME NADI / PODE ME CHAMAR DE NADí, Déo Cardoso - Brasil
THE DEVIL'S BOTTLE / A GARRAFA DO DIABO, Fernando Coimbra - Brasil
BARBIE BUTCHER / BARBEE BUTTCHER, Sophie Lagues - República Centro-Africana/França/Holanda
PLAY, Muriel d'Ansembourg - Inglaterra
WINTER'S SOLSTICE / SOLSTíCIO DE INVERNO, Luara Arabi - Brasil
CLOUDS / NUVENS, Daniel Grinspum - Brasil
THE LAST MOMENTS / OS úLTIMOS MOMENTOS PRA VOCê SER O QUE EU QUISER, Lígia Gabarra - Brasil

07:00 pm

Internacional 03
THE LAST WHEEL / DAS LETZTE RAD, Olaf Held - Alemanha
SKHIZEIN, Jeremy Clapin - França
THE REFEREE / L'ARBITRO, Paolo Zucca - Itália
THE ATTACK OF THE ROBOTS FROM NEBULA-5 / EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA-5, Chema García Ibarra - Espanha
WE - 1ST PERSON PLURAL (THIS IS A FILM ABOUT THE PREDICTABLE PATTERNS OF HUMAN BEHAVIOUR), Vika Kirchenbauer - Alemanha
ELEPHANT SKIN / ELEFANTENHAUT, Severin Fiala, Ulrike Putzer - Áustria

09:00 pm

Mostra Brasil 03
CANOSAONE, de Fellipe Gamarano Barbosa (Doc, 2008, RJ)
JLG/PG, de Paolo Gregori (Exp, 2009, SP)
O MENINO QUE PLANTAVA INVERNOS, de Victor-Hugo Borges (Ani, 2008, SP)
AS SOMBRAS, de Juliana Rojas, Marco Dutra (Fic, 2009, SP)
MURO, de Tião (Fic, 2008, PE)

11:00 pm

Dark Side
THE HORRIBLY SLOW MURDERER WITH THE EXTREMELY INEFFICIENT WEAPON, Richard Gale - EUA
THE BEACH HOUSE / A CASA DA PRAIA, Sandro Casarini - Brasil
MOM / MAMá, Andrés Muschietti - Espanha
DELANEY, Carles Torrens - Espanha/EUA
LAURA'S HANDS / AS MãOS DE LAURA, Maurício Carvalho - Brasil
WARD D / BLOCO D, Vinícius Casimiro - Brasil
MONSTERS / MONSTER, Jonas Westbom - Suécia
GONE GOLFING, Maximilien Dejoie - Itália/França
THE BATHROOM BLONDE / LA RUBIA DEL BAñO, Daniel Barosa - Argentina

Cinemateca - Sala Petrobras

08:00 pm

Panorama Paulista 01
FREESTYLE: UM ESTILO DE VIDA, de Pedro Gomes (Doc, 2008, SP)
A PENSãO DOS CARANGUEIJOS / A PENSãO, de Marcelo Presotto (Fic, 2008, SP)
NELLO'S, de André Ristum (Doc, 2008, SP)
DOCEAMARGO, de Rafael Primot (Fic, 2009, SP)
RESSACA, de Rene Brasil (Fic, 2009, SP)

10:00 pm

Latinos 2
MAN OF THE NORTH / KARAI NORTE, Marcelo Martinessi - Paraguai
WHEN EVERYTHING COULD HAVE HAPPENED / TE AMO Y MORITE, Jazmín López - Argentina
MARINA, THE FISHERMAN’S WIFE / MARINA, LA ESPOSA DEL PESCADOR, Carlos Hernández - Colômbia
THE DEAD MAN / EL HOMBRE MUERTO, Julián Goyoaga, Germán Tejeira - Uruguai
THE MOUNTAIN / LA MONTAñA, Dominga Sotomayor - Chile/Espanha
BITTERSWEET / SINSABOR, Pablo Gonzalo Pérez - Argentina

CineSESC

03:00 pm

Pensar e fazer 2
LIFE IS SHORT / A VIDA É CURTA, Leo Falcão - Brasil
REVERSE / REVERSO, Francisco Colombo - Brasil
LEVELS, Márcio Schoenardie - Brasil
LETTER NUMBER 1 / CARTA NúMERO 1, Lucas Parente - Brasil/Espanha
WHAT ARE YOU LOOKING FOR?, Camila Gonzatto - Brasil
BACK TO ROOM 666, Gustavo Spolidoro - Brasil

05:00 pm

Mostra Brasil 06
AQUI, de Torquato Joel (Exp, 2009, PB)
KOGI, de Paula Gaitán (Doc, 2009, RJ)
A CASA DOS MORTOS, de Débora Diniz (Doc, 2009, DF)
ANDRÔMEDA - A MENINA QUE FUMAVA SABÃO, de Carlosmagno Rodrigues (Fic, 2009, MG)
O DIVINO, DE REPENTE, de Fábio Yamaji (Doc, 2009, SP)

07:00 pm

Internacional 02
TOP GIRL, Rebecca Johnson - Inglaterra
THE GERMAN, Nick Ryan - Irlanda
BABA, Zuzana Kirchnerová-Špidlová - República Tcheca
CHICK / LASKA, Michal Socha - Polônia
A LETTER TO UNCLE BOONMEE, Apichatpong Weerasethakul - Tailândia
THE ONE NOTE MAN / TEK NOTALIK ADAM, Daghan Celayir - Turquia

09:00 pm

Mostra Brasil 05
SUBPAPéIS, de Luiz Eduardo Jorge (Doc, 2008, GO)
TAURI, de Marcio Miranda Perez (Fic, 2009, SP)
PELO OUVIDO, de Joaquim Haickel (Fic, 2008, MA)
HISTóRIA DE UMBIGO, de Michelle Gabriel (Ani, 2009, SP)
HOMENS, de Bertrand Lira, Lucia Caus (Doc, 2008, ES)

Espaço Unibanco Augusta

04:00 pm

Internacional 01
DRIVING ELODIE, Lars Henning - Alemanha
HOTEL ROCCALBA, Josef Dabernig - Áustria
CRY ME A RIVER / HE SHANG DE AI QING, Zhang-Ke Jia - China/Espanha/França
SPACE TRAVEL ACCORDING TO JOHN, Jamie Stone, Anders Jedenfors - Escócia
MAMA SUPERFREAK, Bea de Visser - Holanda
THE CONSERVATORY, Matilda Tristram - Inglaterra
WALKING / MARCHER, Jeanne Herry - França

06:00 pm

Latinos 1
TUNNELS IN THE RIVER / TúNELES EN EL RíO, Igor Galuk - Argentina
UNDER THE BRIGHT SUNSHINE / EN LA LUZ DEL SOL BRILLANTE, Jesús Torres Torres - México
YOU'RE GOING TO HURT YOURSELF / TE VAS A LASTIMAR, Luz Olivares Capelle - Argentina
SUMMER RUNNERS / CORREDORES DE VERANO, Ana Guevara, Leticia Jorge - Uruguai
ODE TO LA PIñA / ODA A LA PIñA, Laimir Fano Villaescusa - Cuba

08:00 pm

La Boca erótica 1
ONÁN, Pablo Tébar, Abraham López - Espanha
LIKE YOU SEE, Evelien Hoedekie - Bélgica
TO LOVE / AMAR, Esteban Crespo - Espanha
THERE'S TRUST / HAY CONFIANZA, Cesar Díaz - Espanha
PREVENTION / PROFILAXIS, Daniel Sánchez Arévalo - Espanha
I READ IT IN THE PAPER / DEU NO JORNAL, Yanko del Pino - Brasil
THE FIRST TIME / LA PRIMERA VEZ, Borja Cobeaga - Espanha
THE BLINDNESS OF THE WOODS, Martin Jalfen, Javier Lourenço - Argentina/EUA

10:00 pm

Latinos 1
TUNNELS IN THE RIVER / TúNELES EN EL RíO, Igor Galuk - Argentina
UNDER THE BRIGHT SUNSHINE / EN LA LUZ DEL SOL BRILLANTE, Jesús Torres Torres - México
YOU'RE GOING TO HURT YOURSELF / TE VAS A LASTIMAR, Luz Olivares Capelle - Argentina
SUMMER RUNNERS / CORREDORES DE VERANO, Ana Guevara, Leticia Jorge - Uruguai
ODE TO LA PIñA / ODA A LA PIñA, Laimir Fano Villaescusa - Cuba

Museu da Imagem e do Som

04:00 pm

Mostra Infantil 2
THE BORDER ARMADILLO / EL ARMADILLO FRONTERIZO, Miguel Anaya Borja - México
THE SCARECROW-GRIL / A MENINA-ESPANTALHO, Cássio Pereira dos Santos - Brasil
JOSUÉ AND THE CASSAVA SHRUB / JOSUÉ E O PÉ DE MACAXEIRA, Diogo Pereira Viegas - Brasil
I SWEAR I SAW IT: THE SACI / JURO QUE VI: O SACI, Humberto Avellar - Brasil
ANNA LOVENSTEIN, Pauline Bureau - França

06:00 pm

Cinema em Curso 03
A SAIDEIRA, de Diego Cavalcante (, 2008, RS)
COMO COMER UM ELEFANTE, de Jansen Raveira (Ani, 2008, RJ)
À BEIRA DA ESTRADA, de Marco Rempel (Doc, 2009, SP)
BANHOS DE MAR, de Raphael Mesquita (Fic, 2009, RJ)
A VIDA COM EFEITO - LOURENçO MUTARELLI, de Eduardo Liron (Doc, 2009, SP)
FORMIGAS, de Caroline Fioratti (Fic, 2009, SP)

08:00 pm

Cinema em Curso 04
VALPARAISO, de Diego Hoefel, Lorena Ortiz (Doc, 2008, RJ)
FOTOSSENSíVEL, de Cristina Kreuger (Doc, 2009, SC)
FIM DE SEMANA SIM, de Mirian Ritton Magami, Vinicius Toro (Fic, 2009, SP)
NOVA BANDEIRA PARA A NAÇÃO, de Paulo Marcelo do Vale (Fic, 2009, SP)
UM LUGAR COMUM, de Jonas Brandão (Ani, 2009, SP)
QUARTO DE ESPERA, de Bruno Carboni, Davi Pretto (Fic, 2009, RS)

My festival

21th São Paulo International Short Film Festival: from August 19th to 27th, 2010.

> Enter

Short Review

Take a look in the Blog of Kinoforum Short Review 2009.

> Sobre o Blog

Videolibrary

In the videolibrary you watch every inscribed movie of this edition

> Enter

Feedback

Your feedback is very important for us. Write here your comments about the festival, the films, the website...

> Comments

Sign up for email news.