Mês de Agosto
  Thursday Wednesday Tuesday Friday Saturday Sunday Monday Thursday Wednesday Tuesday Friday
  dia 19 dia 20 dia 21 dia 22 dia 23 dia 24 dia 25 dia 26 dia 27 dia 28 dia 29

Centro Cultural São Paulo

04:00 pm

Cinema em Curso 04
VALPARAISO, de Diego Hoefel, Lorena Ortiz (Doc, 2008, RJ)
FOTOSSENSíVEL, de Cristina Kreuger (Doc, 2009, SC)
FIM DE SEMANA SIM, de Mirian Ritton Magami, Vinicius Toro (Fic, 2009, SP)
NOVA BANDEIRA PARA A NAÇÃO, de Paulo Marcelo do Vale (Fic, 2009, SP)
UM LUGAR COMUM, de Jonas Brandão (Ani, 2009, SP)
QUARTO DE ESPERA, de Bruno Carboni, Davi Pretto (Fic, 2009, RS)

06:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 2
SéTIMO DIA, de Danilo Scaldaferri (Fic, 2008, BA)
O QUE ROLOU NA FLIPINHA 2008, de Clarice Souza Dias (Doc, 2008, RJ)
PHANTASMA DO PAQUETá, de Nilton Ferreira e Paloma Martins (Doc, 2008, SP)
GENTE MUDA DE MURO EM MURO, de Patrícia Alencar e Tchê Araujo (Doc, 2009, SP)
60 ML, de Bruno Bralfperr (Fic, 2008, SP)
AMOR VIRTUAL, de Valdeci Bento Sobrinho (Doc, 2008, SP)
A MENTIRA, de Neiely Sara (Fic, 2008, TO)
SONHO, de Márcio Emilio Zago (Ani, 2008, SP)

08:00 pm

Cinema em Curso 01
A DIMENSãO DO REFLEXO, de Rafael Fanton Onzi (, 2008, RS)
CABEZAS DESCONOCIDAS, de Arthur B. Senra (Doc, 2009, MG)
DARLUZ, de Leandro Goddinho (Exp, 2009, SP)
MEIO POETA, de Caco Monteiro (Fic, 2008, BA)
CINCO MINUTOS, de Ricky Mastro (Fic, 2008, SP)
LáGRIMAS DE OGUM, de Renan Brandão (Fic, 2008, RJ)
O PRESIDENTE, de Luiza Favale (Fic, 2009, SP)

Cine Olido

05:00 pm

La Boca erótica 1
ONÁN, Pablo Tébar, Abraham López - Espanha
LIKE YOU SEE, Evelien Hoedekie - Bélgica
TO LOVE / AMAR, Esteban Crespo - Espanha
THERE'S TRUST / HAY CONFIANZA, Cesar Díaz - Espanha
PREVENTION / PROFILAXIS, Daniel Sánchez Arévalo - Espanha
I READ IT IN THE PAPER / DEU NO JORNAL, Yanko del Pino - Brasil
THE FIRST TIME / LA PRIMERA VEZ, Borja Cobeaga - Espanha
THE BLINDNESS OF THE WOODS, Martin Jalfen, Javier Lourenço - Argentina/EUA

07:00 pm

La Boca erótica 2
THE SAFETY IN RUBBER, Amit Itzcar - Israel
WILLING POWER / SI QUIERES, PUEDES, Álex Montoya y Raúl Navarro - Espanha
REPELUCO, Manuel Zamorano, Nono Palomino - Espanha
A MATE / KAVERI, Teemu Nikki - Finlândia
OUR OWN SKY / NUESTRO PROPIO CIELO, Roberto Pérez Toledo - Espanha
THE SCREAM / EL GRITO, Milena Almira, Manuel Benito Del Valle - Cuba
EVA, Adolfo Ramirez - Espanha
UNDER THE SKIN / DANS LA PEAU, Zoltan Horvath - Suíça/França

Cineclube Grajaú

10:00 am

Mostra Juvenil
JUST CALL ME NADI / PODE ME CHAMAR DE NADí, Déo Cardoso - Brasil
THE DEVIL'S BOTTLE / A GARRAFA DO DIABO, Fernando Coimbra - Brasil
BARBIE BUTCHER / BARBEE BUTTCHER, Sophie Lagues - República Centro-Africana/França/Holanda
PLAY, Muriel d'Ansembourg - Inglaterra
WINTER'S SOLSTICE / SOLSTíCIO DE INVERNO, Luara Arabi - Brasil
CLOUDS / NUVENS, Daniel Grinspum - Brasil
THE LAST MOMENTS / OS úLTIMOS MOMENTOS PRA VOCê SER O QUE EU QUISER, Lígia Gabarra - Brasil

04:00 pm

Mostra Brasil 06
AQUI, de Torquato Joel (Exp, 2009, PB)
KOGI, de Paula Gaitán (Doc, 2009, RJ)
A CASA DOS MORTOS, de Débora Diniz (Doc, 2009, DF)
ANDRÔMEDA - A MENINA QUE FUMAVA SABÃO, de Carlosmagno Rodrigues (Fic, 2009, MG)
O DIVINO, DE REPENTE, de Fábio Yamaji (Doc, 2009, SP)

06:00 pm

Unidos na Paixão
LOYAL TO CORINTHIANS / FIEL TORCIDA, Ivan Nakamura, Dani Libardi, Mabel B. P. Lopes, Ruben Juliano, Daniel Ifanger - Brasil
PONTEPRETA BEATING HEART / CORAçãO PONTEPRETANO, Márcio Furlan de Faria - Brasil
BEYOND SOCCER / LOUCOS DE FUTEBOL, Halder Gomes - Brasil
UNITED FOR VICTORY / UNIDO VENCERÁS, Pedro Asbeg - Brasil
JUVENTUS - BOUND FOR TOKYO / JUVENTUS - RUMO A TóQUIO, Rogério Zagallo, Helena Tahira, Andrea Kurachi - Brasil

08:00 pm

Mostra Brasil 07
BOLIVIA TE EXTRAñO, de Joacélio Batista, Dellani Lima (Fic, 2009, MG)
PASSION à LA VIE, de Sérgio Santeiro (Fic, 2008, RJ)
O PLANO DO CACHORRO, de Arthur Lins, Ely Marques (Fic, 2009, PB)
FRACTAIS SERTANEJOS, de Heraldo Cavalcanti (Doc, 2009, CE)
A MINHA MANEIRA DE ESTAR SOZINHO, de Gustavo Galvão (Fic, 2008, DF)
GROELâNDIA, de Rafael Figueiredo (Fic, 2009, RS)

Cinemateca - Sala BNDES

03:00 pm

Internacional 09
CLOSE / POD BLUZKą, Lucia von Horn Pagano - Polônia/Suécia
HORN DOG, Bill Plympton - EUA
NATURE CLASSES / CLASSES VERTES, Alexis Van Stratum - Bélgica/França
GURI GURSJEN & GURSJAN GRU, Eirik Aure and Johanna Anda - Noruega
WORSTWARD HO / RUMBO A PEOR, Alex Brendemühl - Espanha
AFTER TOMORROW, Emma Sullivan - Inglaterra
LOST WORLD / LETűNT VILáG, Gyula Nemes - Hungria

05:00 pm

Apesar da crise
ANDONG, Rommel Tolentino - Filipinas
CITIZENS / KAUPUNKILAISIA, Juho Kuosmanen - Finlândia
FREE LUNCH, Rick Curnutt - EUA

07:00 pm

Internacional 04
TWO BIRDS / SMáFUGLAR, Runar Runarsson - Islândia
YELLOW BALL / SáRGA LABDA, Dániel Béres - Hungria
SUNDAY 6TH APRIL, 11:42 A.M. / DOMENICA 6 APRILE, ORE 11:42, Flatform - Itália
PLANE DAYS, Benjamin Kracun, Ewan McNicol - Inglaterra
CONTRE-JOUR, Christoph Girardet, Matthias Müller - Alemanha
SONG OF LOVE AND HEALTH / CANÇÃO DE AMOR E SAÚDE, João Nicolau - Portugal/França

09:00 pm

Internacional 08
SILENCE / KLUSUMS, Laila Pakalnina - Letônia
JOHN WAYNE HATED HORSES, Andrew T. Betzer - EUA
ARENA, João Salaviza - Portugal
DANSE MACABRE, Pedro Pires - Canadá
GOOD MORNING! / WARAMUTSéHO!, Auguste Bernard Kouemo Yanghu - França/Bélgica/Camarões
LARS AND PETER / LARS OG PETER, Daniel Borgman - Dinamarca
CAREFUL WITH THAT POWER TOOL, Jason Stutter - Nova Zelândia

Cinemateca - Sala Petrobras

04:00 pm

Imagens do Norte
YOU WERE THERE WITH YOUR FRIEND FRANK / DU VAR DÄR MED DIN POLARE FRANK, Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson - Suécia
A NIGHT STORY / EN NATTSAGA, Maja Lindström - Suécia
AUTOBIOGRAFICAL SCENE NUMBER 6882 / SCEN NR: 6882 UR MIT LIV, Ruben Östlund - Suécia
LINERBOARD, Jens Jonsson - Suécia
RADICALIZED / TILLVÄXTSJUKAN, Klara Swantensson - Suécia
PEP TALK, Andrea Friberg - Suécia
WHAT YOU DO / HUR MAN GöR, Gunilla Heilborn, Kim Hiorthoy, Marten Nilsson - Suécia

06:00 pm

A Escrita e o Cinema
CHARELL, Mikhaël Hers - França
A SONG OF LOVE / UN CHANT D'AMOUR, Jean Genet - França
LE SPHINX, Thierry Knauff - Bélgica

08:00 pm

Comédia Musical 1
CLARA CROCODILO'S STORY / A ESTóRIA DE CLARA CROCODILO, Maria Cristina Santeiro - Brasil
THE MAN IN 301, David Freyne - Irlanda
HEART STROKE / HJäRTSLAG, Martim Lima de Faria, Anette Skählberg - Suécia
THE LITTLE LOVE BOX / A CAIXINHA DO AMOR, Letícia Imbassahy - Brasil
WEST BANK STORY, Ari Sandel - EUA

10:00 pm

Panorama Paulista 05
O VELHO GUERREIRO NãO MORRERá - O CANGACEIRO DE LIMA BARRETO 50 ANOS DEPOIS, de Paulo Duarte (Doc, 2008, SP)
SKATE OR DIE, de Victor Ribeiro (Fic, 2008, SP)
SãO PAULO ALéM DAS HORAS, de Eliane Coster (Doc, 2009, SP)
CHAPA, de Tatiana Toffoli (Doc, 2009, SP)
TERESA, de Paula Szutan, Renata Terra Cunha (Fic, 2009, SP)

CineSESC

03:00 pm

Internacional 06
MONSIEUR SéLAVY - THE WAY IT IS / MONSIEUR SéLAVY, Peter Volkart - Suíça
26.4, Nathalie André - Bélgica
THE LOST SCORE / PARTITION OUBLIéE, Teona Grenade - França/Geórgia
GIRL / 아들의여자, Sunghoon Hong - Coreia do Sul
JOURNEY AROUND MY ROOM / VOYAGE AUTOUR DE MA CHAMBRE, Olivier Smolders - Bélgica/França

05:00 pm

Comédia Musical 3
THE YARN LADY / A VELHA A FIAR, Humberto Mauro - Brasil
PRETTY DEAD GIRL, Shawn-ku - EUA
CONFUSION IN HEAVEN / FUZARCA NO PARAÍSO, Regina Rheda - Brasil
TWO HEARTS / DO DIL, Aatish Basanta - França

07:00 pm

Mostra Brasil 04
NEM MARCHA NEM CHOUTA, de Helvécio Marins Jr. (Doc, 2008, MG)
OLHOS DE RESSACA, de Petra Costa (Exp, 2009, SP)
ALGUéM TEM QUE HONRAR ESSA DERROTA!, de Leonardo Esteves (Exp, 2009, RJ)
PEDRA BRUTA, de Julia Zakia (Fic, 2009, SP)
CÃES, de Adler Paz, Moacyr Gramacho (Fic, 2008, BA)
SUPERBARROCO, de Renata Pinheiro (Fic, 2008, PE)

09:00 pm

Internacional 07
THE BITTER TASTE OF CHOCOLATE / L'AMERTUME DU CHOCOLAT, Lucile Chaufour - França
INFANT, David Uloth - Canadá
DROPPING FURNITURE, Paul Horn, Harald Hund - Áustria
INK / INK, Justine Wallace - Austrália
MISSING / MISSEN, Jochem Vries de - Holanda
THE HERD, Ken Wardrop - Irlanda
INSTRUCTIONS / ODIGIES CHRISEOS, Costas Yiallourides - Chipre/Grécia
TEN / DIX, Bif - França/Inglaterra

Cinusp

04:00 pm

Cinema em Curso 03
A SAIDEIRA, de Diego Cavalcante (, 2008, RS)
COMO COMER UM ELEFANTE, de Jansen Raveira (Ani, 2008, RJ)
À BEIRA DA ESTRADA, de Marco Rempel (Doc, 2009, SP)
BANHOS DE MAR, de Raphael Mesquita (Fic, 2009, RJ)
A VIDA COM EFEITO - LOURENçO MUTARELLI, de Eduardo Liron (Doc, 2009, SP)
FORMIGAS, de Caroline Fioratti (Fic, 2009, SP)

07:00 pm

Pensar e fazer 1
DAUGHTER AND FATHER / UM SOL ALARANJADO, Eduardo Valente - Brasil
RIO READINGS / LEITURAS CARIOCAS, Consuelo Lins - Brasil
INDUSTRIAL LIGHT AND MAGIC / LUZ INDUSTRIAL MáGICA, Kleber Mendonça Filho - Brasil
CONFESSIONAL / CONFESSIONÁRIO, Leonardo Sette - Brasil
ROSA AND BENJAMIN / ROSA E BENJAMIN, Cleber Eduardo Ilana Feldman - Brasil

Espaço Unibanco Augusta

04:00 pm

Latinos 5
SOFIA / SOFíA, Elise DuRant - México
PAULA, Juan Cortes Mancilla - Chile
REBECA, Gonzalo H. Rodriguez - Peru/Alemanha
CAGES / JAULAS, Juan José Medina - México
GRAPES / LA UVA, Alexandra Henao - Venezuela

06:00 pm

Internacional 10
SPACE INSIGHT / ESPAçO INTERNO, Andréa Seligmann Silva and Nell Berger - Holanda
I'VE GOT A SECRET / TENGO UN SECRETO, Carlos Val - Espanha
COUNTERTRANSFERENCE, Madeleine Olnek - EUA
COAL SPELL, Xun Sun - China
BLOOMFIELD OR A CHILDHOOD MEMORY / BLOOMFIELD O ZIKARON YALDOOT, Eran Barak - Israel
BRUSH UP / RETOUCHES, Georges Schwizgebel - Suíça/Canadá
DREAMS FROM THE WOODS / DRöMMAR FRåN SKOGEN, Johannes Nyholm - Suécia

08:00 pm

Latinos 5
SOFIA / SOFíA, Elise DuRant - México
PAULA, Juan Cortes Mancilla - Chile
REBECA, Gonzalo H. Rodriguez - Peru/Alemanha
CAGES / JAULAS, Juan José Medina - México
GRAPES / LA UVA, Alexandra Henao - Venezuela

10:00 pm

Curta Chile 3
NOVEMBER / NOVIEMBRE, Dominga Sotomayor - Chile
THE THORN / EL ESPINO, Theo Jose Court - Cuba/Chile
ALONG CAME THE RAIN / LO QUE TRAE LA LLUVIA, Alejandro Fernandez Almendras - Chile
THE TREASURE OF THE SNAILS / EL TESORO DE LOS CARACOLES, Cristián Jimenez - Chile
THIRTY YEARS / TREINTA AÑOS, Nicolas Lasnibat - Chile/França

Faap

11:00 am

Signes de Nuit
ZERO MOON / LUNA ZERO, Antonello Matarazzo - Itália
GREETINGS, Niklas Goldbach - Alemanha
D.I.Y., Royston Tan - Cingapura
1982, Aleksander Duraj - Polônia
EDDIE PROCTOR, Susanna Wallin - Inglaterra
SUB_SECTIO, Wim Jongelijk - Holanda
I KILLED THE BUTTERFLY, Cyrill Lachauer - Alemanha
IMPENDING DOOM, Edgar Pêra - Portugal
DEFLORATION / DESFLORACIòN, Rosamary Berrios - México
ALKHASS: THE LISBOA SONG, Vasco Portugal, Vasco Santos - Portugal
COANGULATE, Mihai Grecu - França

Museu da Imagem e do Som

08:00 pm

kinolounge
BERBAOC, Vuk Jevremovic and Xabier Erkizia - Espanha
LELE / LELê, Shiko, Carlos Dowling - Brasil
IAMBR, Steven day - EUA
THE NAKED STICK FIGURE / O BONECO PALITO NU, Lígia Gabarra - Brasil
DISFORME, Arthur Tuoto - Brasil
98001075056, Felipe Barros - Brasil
VAGA MENTE, Gustavo Lucas - Brasil
INSANO JAZZ, Hélio Coelho - Brasil

My festival

21th São Paulo International Short Film Festival: from August 19th to 27th, 2010.

> Enter

Short Review

Take a look in the Blog of Kinoforum Short Review 2009.

> Sobre o Blog

Videolibrary

In the videolibrary you watch every inscribed movie of this edition

> Enter

Feedback

Your feedback is very important for us. Write here your comments about the festival, the films, the website...

> Comments

Sign up for email news.