Mês de Agosto
  Thursday Wednesday Tuesday Friday Saturday Sunday Monday Thursday Wednesday Tuesday Friday
  dia 19 dia 20 dia 21 dia 22 dia 23 dia 24 dia 25 dia 26 dia 27 dia 28 dia 29

Cine Olido

05:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 1
1º ENCONTRO DE DJS, de Negro JC, Montanha (Doc, 2009, SP)
O DONO DO CARNAVAL, de Maria de Lourdes Scabini Lezo (Fic, 2008, SP)
JOãOZINHO POR ÁGUA ABAIXO, de Direção Coletiva (Fic, 2008, RJ)
OS SANTINHOS, de Ludio Vilaia, Zé Luis (Exp, 2008, RJ)
15 MINUTOS DE FAMA, de Bruno Mancuso, Vinícius Mazzon, Jessica Sato (Fic, 2008, PR)
FALE COMIGO, de Audrey Martiliano, Renata Agudo (Fic, 2009, SP)
ÀS MARGENS, de Direção Coletiva (Doc, 2008, SP)
HUM, de Direção Coletiva (Fic, 2008, MG)
TIA DITA - NO RAIAR DA AURORA, de Fernanda Surjus (Doc, 2009, SP)

07:00 pm

Panorama Paulista 03
FLORES EM VIDA, de Rodrigo T. Marques, Eduardo Consonni (Doc, 2008, SP)
ATé O FIM DO DIA, de Gustavo Brandão (Fic, 2009, SP)
MY FAVORITE THINGS, de Estrela Straus (Fic, 2009, SP)
A MAçã DE BOTERO, de Marina Dias Weis, Moira Toledo (Fic, 2008, SP)
ROSA E BENJAMIN, de Cleber Eduardo Ilana Feldman (Fic, 2009, SP)

Cineclube Grajaú

04:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 3
SOBRE PARALELOS, de Victor Hugo Simões (Fic, 2008, SP)
Só CEGO PRA NãO VER, de Direção Coletiva (Doc, 2009, SP)
AUSêNCIA, de Claudirene Gomes (Doc, 2008, MG)
CORRA, CARLOS, CORRA, de Lucas de Aguiar Cavalcanti (Fic, 2008, RJ)
DIFUSãO COMUNITáRIA HELIóPOLIS, de Direção Coletiva (Doc, 2008, SP)
MUTUM-MADEIRA, de Direção Coletiva (Doc, 2008, RO)
MESTRES DA GAITA, de Rodrigo Santos Sousa (Doc, 2008, SP)
POLíCIA E LADRãO, de Flavio Martins Ferreira (Fic, 2008, RJ)

06:00 pm

Mostra Brasil 10
SIMPLICITY, de Carolina Fernandes (Fic, 2008, AM/AM)
VIDA VERTIGINOSA, de Luiz Carlos Lacerda (Fic, 2009, RJ)
NóS SOMOS UM POEMA, de Sergio Sbragia, Beth Formaggini (Doc, 2008, RJ)
O MENINO JAPONêS, de Caetano Gotardo (Fic, 2009, SP)
MINAMI EM CLOSE-UP - A BOCA EM REVISTA, de Thiago Mendonça (Doc, 2008, SP)

08:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 3
SOBRE PARALELOS, de Victor Hugo Simões (Fic, 2008, SP)
Só CEGO PRA NãO VER, de Direção Coletiva (Doc, 2009, SP)
AUSêNCIA, de Claudirene Gomes (Doc, 2008, MG)
CORRA, CARLOS, CORRA, de Lucas de Aguiar Cavalcanti (Fic, 2008, RJ)
DIFUSãO COMUNITáRIA HELIóPOLIS, de Direção Coletiva (Doc, 2008, SP)
MUTUM-MADEIRA, de Direção Coletiva (Doc, 2008, RO)
MESTRES DA GAITA, de Rodrigo Santos Sousa (Doc, 2008, SP)
POLíCIA E LADRãO, de Flavio Martins Ferreira (Fic, 2008, RJ)

Cinemateca - Sala BNDES

03:00 pm

Mostra Brasil 05
SUBPAPéIS, de Luiz Eduardo Jorge (Doc, 2008, GO)
TAURI, de Marcio Miranda Perez (Fic, 2009, SP)
PELO OUVIDO, de Joaquim Haickel (Fic, 2008, MA)
HISTóRIA DE UMBIGO, de Michelle Gabriel (Ani, 2009, SP)
HOMENS, de Bertrand Lira, Lucia Caus (Doc, 2008, ES)

05:00 pm

Mostra Brasil 06
AQUI, de Torquato Joel (Exp, 2009, PB)
KOGI, de Paula Gaitán (Doc, 2009, RJ)
A CASA DOS MORTOS, de Débora Diniz (Doc, 2009, DF)
ANDRÔMEDA - A MENINA QUE FUMAVA SABÃO, de Carlosmagno Rodrigues (Fic, 2009, MG)
O DIVINO, DE REPENTE, de Fábio Yamaji (Doc, 2009, SP)

07:00 pm

Pensar e fazer 1
DAUGHTER AND FATHER / UM SOL ALARANJADO, Eduardo Valente - Brasil
RIO READINGS / LEITURAS CARIOCAS, Consuelo Lins - Brasil
INDUSTRIAL LIGHT AND MAGIC / LUZ INDUSTRIAL MáGICA, Kleber Mendonça Filho - Brasil
CONFESSIONAL / CONFESSIONÁRIO, Leonardo Sette - Brasil
ROSA AND BENJAMIN / ROSA E BENJAMIN, Cleber Eduardo Ilana Feldman - Brasil

09:00 pm

Mostra Brasil 07
BOLIVIA TE EXTRAñO, de Joacélio Batista, Dellani Lima (Fic, 2009, MG)
PASSION à LA VIE, de Sérgio Santeiro (Fic, 2008, RJ)
O PLANO DO CACHORRO, de Arthur Lins, Ely Marques (Fic, 2009, PB)
FRACTAIS SERTANEJOS, de Heraldo Cavalcanti (Doc, 2009, CE)
A MINHA MANEIRA DE ESTAR SOZINHO, de Gustavo Galvão (Fic, 2008, DF)
GROELâNDIA, de Rafael Figueiredo (Fic, 2009, RS)

Cinemateca - Sala Petrobras

06:00 pm

Latinos 5
SOFIA / SOFíA, Elise DuRant - México
PAULA, Juan Cortes Mancilla - Chile
REBECA, Gonzalo H. Rodriguez - Peru/Alemanha
CAGES / JAULAS, Juan José Medina - México
GRAPES / LA UVA, Alexandra Henao - Venezuela

08:00 pm

Latinos 4
WARD / PABELLóN, Raúl López Echeverría - México
BIGBAND, Daniel Calvo - Colômbia
HOSPITAL TERRACE / LA TERRAZA DEL HOSPITAL, Daniel Varela Sanches - Equador
1/60, Jonathan Barg - Argentina
40 DEGREES IN THE SHADE / 40 GRADOS A LA SOMBRA, Flavio González Mello - México
INTO THE NIGHT / NOCHE ADENTRO, Pablo Lamar - Paraguai/Argentina

10:00 pm

Comédia Musical 3
THE YARN LADY / A VELHA A FIAR, Humberto Mauro - Brasil
PRETTY DEAD GIRL, Shawn-ku - EUA
CONFUSION IN HEAVEN / FUZARCA NO PARAÍSO, Regina Rheda - Brasil
TWO HEARTS / DO DIL, Aatish Basanta - França

CineSESC

03:00 pm

Internacional 03
THE LAST WHEEL / DAS LETZTE RAD, Olaf Held - Alemanha
SKHIZEIN, Jeremy Clapin - França
THE REFEREE / L'ARBITRO, Paolo Zucca - Itália
THE ATTACK OF THE ROBOTS FROM NEBULA-5 / EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA-5, Chema García Ibarra - Espanha
WE - 1ST PERSON PLURAL (THIS IS A FILM ABOUT THE PREDICTABLE PATTERNS OF HUMAN BEHAVIOUR), Vika Kirchenbauer - Alemanha
ELEPHANT SKIN / ELEFANTENHAUT, Severin Fiala, Ulrike Putzer - Áustria

05:00 pm

Comédia Musical 1
CLARA CROCODILO'S STORY / A ESTóRIA DE CLARA CROCODILO, Maria Cristina Santeiro - Brasil
THE MAN IN 301, David Freyne - Irlanda
HEART STROKE / HJäRTSLAG, Martim Lima de Faria, Anette Skählberg - Suécia
THE LITTLE LOVE BOX / A CAIXINHA DO AMOR, Letícia Imbassahy - Brasil
WEST BANK STORY, Ari Sandel - EUA

07:00 pm

Mostra Brasil 03
CANOSAONE, de Fellipe Gamarano Barbosa (Doc, 2008, RJ)
JLG/PG, de Paolo Gregori (Exp, 2009, SP)
O MENINO QUE PLANTAVA INVERNOS, de Victor-Hugo Borges (Ani, 2008, SP)
AS SOMBRAS, de Juliana Rojas, Marco Dutra (Fic, 2009, SP)
MURO, de Tião (Fic, 2008, PE)

09:00 pm

Internacional 09
CLOSE / POD BLUZKą, Lucia von Horn Pagano - Polônia/Suécia
HORN DOG, Bill Plympton - EUA
NATURE CLASSES / CLASSES VERTES, Alexis Van Stratum - Bélgica/França
GURI GURSJEN & GURSJAN GRU, Eirik Aure and Johanna Anda - Noruega
WORSTWARD HO / RUMBO A PEOR, Alex Brendemühl - Espanha
AFTER TOMORROW, Emma Sullivan - Inglaterra
LOST WORLD / LETűNT VILáG, Gyula Nemes - Hungria

Cinusp

04:00 pm

Cinema em Curso 01
A DIMENSãO DO REFLEXO, de Rafael Fanton Onzi (, 2008, RS)
CABEZAS DESCONOCIDAS, de Arthur B. Senra (Doc, 2009, MG)
DARLUZ, de Leandro Goddinho (Exp, 2009, SP)
MEIO POETA, de Caco Monteiro (Fic, 2008, BA)
CINCO MINUTOS, de Ricky Mastro (Fic, 2008, SP)
LáGRIMAS DE OGUM, de Renan Brandão (Fic, 2008, RJ)
O PRESIDENTE, de Luiza Favale (Fic, 2009, SP)

07:00 pm

Semana da Crítica
TOGETHER, Eicke Bettinga - Alemanha/Inglaterra
FREE FOR CHILDREN / C'EST GRATUIT POUR LES FILLES, Marie Amachoukeli - França
LOGORAMA, François Alaux, Hervé de Crécy, Ludovic Houplain - França
PARTY / TULUM, Dalibor Matanic - Croácia
SEEDS OF THE FALL / SLITAGE, Patrik Eklund - Suécia

Espaço Unibanco Augusta

04:00 pm

Latinos 2
MAN OF THE NORTH / KARAI NORTE, Marcelo Martinessi - Paraguai
WHEN EVERYTHING COULD HAVE HAPPENED / TE AMO Y MORITE, Jazmín López - Argentina
MARINA, THE FISHERMAN’S WIFE / MARINA, LA ESPOSA DEL PESCADOR, Carlos Hernández - Colômbia
THE DEAD MAN / EL HOMBRE MUERTO, Julián Goyoaga, Germán Tejeira - Uruguai
THE MOUNTAIN / LA MONTAñA, Dominga Sotomayor - Chile/Espanha
BITTERSWEET / SINSABOR, Pablo Gonzalo Pérez - Argentina

06:00 pm

Internacional 02
TOP GIRL, Rebecca Johnson - Inglaterra
THE GERMAN, Nick Ryan - Irlanda
BABA, Zuzana Kirchnerová-Špidlová - República Tcheca
CHICK / LASKA, Michal Socha - Polônia
A LETTER TO UNCLE BOONMEE, Apichatpong Weerasethakul - Tailândia
THE ONE NOTE MAN / TEK NOTALIK ADAM, Daghan Celayir - Turquia

08:00 pm

Latinos 2
MAN OF THE NORTH / KARAI NORTE, Marcelo Martinessi - Paraguai
WHEN EVERYTHING COULD HAVE HAPPENED / TE AMO Y MORITE, Jazmín López - Argentina
MARINA, THE FISHERMAN’S WIFE / MARINA, LA ESPOSA DEL PESCADOR, Carlos Hernández - Colômbia
THE DEAD MAN / EL HOMBRE MUERTO, Julián Goyoaga, Germán Tejeira - Uruguai
THE MOUNTAIN / LA MONTAñA, Dominga Sotomayor - Chile/Espanha
BITTERSWEET / SINSABOR, Pablo Gonzalo Pérez - Argentina

10:00 pm

La Boca erótica 2
THE SAFETY IN RUBBER, Amit Itzcar - Israel
WILLING POWER / SI QUIERES, PUEDES, Álex Montoya y Raúl Navarro - Espanha
REPELUCO, Manuel Zamorano, Nono Palomino - Espanha
A MATE / KAVERI, Teemu Nikki - Finlândia
OUR OWN SKY / NUESTRO PROPIO CIELO, Roberto Pérez Toledo - Espanha
THE SCREAM / EL GRITO, Milena Almira, Manuel Benito Del Valle - Cuba
EVA, Adolfo Ramirez - Espanha
UNDER THE SKIN / DANS LA PEAU, Zoltan Horvath - Suíça/França

Faap

11:00 am

Querida, Teletransportamos o Muro
OVERCROWDED / SUPERLOTAçãO, Edson Costa - Brasil
THE BALL / A BOLA, Anna Carvalho, Marcella Grecco e Raquel Bianchi Zandoná - Brasil
BERLIN'S SOUND / O SOM DE BERLIM, Danilo Godoy, Luisa Cassab, Ricardo de Caroli, Larissa Spada, Grace Iwashita - Brasil
BORDERLINE / DIE GRENZE, Thomas Kutschker - Alemanha
GREAT / DUFTE, Ingo Rasper - Alemanha
IN - SIGHT / EIN - BLICK, Gerd Conradt - Alemanha
THE GREAT BORDER BATTLE / WASSERSCHLACHT, Katarzyna Klimkiewicz, Andrew Friedman - Alemanha
TELEPORTATION, Markus Dietrich - Alemanha
THE BORDER / DIE GRENZE, Franz Winzentsen - Alemanha

Museu da Imagem e do Som

04:00 pm

Mostra Brasil 09
DEPOIS DE TUDO, de Rafael Saar da Costa (Fic, 2008, RJ)
UMA FLOR, de Gilson Junior e Érica Rocha (Fic, 2009, RJ)
MIRA, de Gregorio Graziosi (Fic, 2009, SP)
A GUERRA DE ARTURO, de Júlio Taubkin, Pedro Arantes (Fic, 2009, SP)
NUVENS, de Daniel Grinspum (Fic, 2008, SP)
CHAPA, de Thiago Ricarte (Fic, 2009, SP)

My festival

21th São Paulo International Short Film Festival: from August 19th to 27th, 2010.

> Enter

Short Review

Take a look in the Blog of Kinoforum Short Review 2009.

> Sobre o Blog

Videolibrary

In the videolibrary you watch every inscribed movie of this edition

> Enter

Feedback

Your feedback is very important for us. Write here your comments about the festival, the films, the website...

> Comments

Sign up for email news.