Cinemateca - Sala BNDES

08/21

03:00 PM - International 01
DRIVING ELODIE, Lars Henning - Alemanha
HOTEL ROCCALBA, Josef Dabernig - Áustria
CRY ME A RIVER / HE SHANG DE AI QING, Zhang-Ke Jia - China/Espanha/França
SPACE TRAVEL ACCORDING TO JOHN, Jamie Stone, Anders Jedenfors - Escócia
MAMA SUPERFREAK, Bea de Visser - Holanda
THE CONSERVATORY, Matilda Tristram - Inglaterra
WALKING / MARCHER, Jeanne Herry - França

05:00 PM - Querida, Teletransportamos o Muro
OVERCROWDED / SUPERLOTAçãO, Edson Costa - Brasil
THE BALL / A BOLA, Anna Carvalho, Marcella Grecco e Raquel Bianchi Zandoná - Brasil
BERLIN'S SOUND / O SOM DE BERLIM, Danilo Godoy, Luisa Cassab, Ricardo de Caroli, Larissa Spada, Grace Iwashita - Brasil
BORDERLINE / DIE GRENZE, Thomas Kutschker - Alemanha
GREAT / DUFTE, Ingo Rasper - Alemanha
IN - SIGHT / EIN - BLICK, Gerd Conradt - Alemanha
THE GREAT BORDER BATTLE / WASSERSCHLACHT, Katarzyna Klimkiewicz, Andrew Friedman - Alemanha
TELEPORTATION, Markus Dietrich - Alemanha
THE BORDER / DIE GRENZE, Franz Winzentsen - Alemanha

07:00 PM - Brazilian 01
LAURITA, de Roney Freitas (Fic, , SP)
SILêNCIO E SOMBRAS, de Murilo Hauser (Ani, , PR)
ELO, de Vera Egito (Fic, , SP)
ANA BEATRIZ, de Clarissa Cardoso (Fic, , DF)
A MONTANHA MáGICA, de Petrus Cariry (Doc, , CE)
A DISTRAçãO DE IVAN, de Cavi Borges, Gustavo Melo (Fic, , RJ)

09:00 PM - Brazilian 02
NO TEMPO DE MILTINHO, de André Weller (Doc, , RJ)
BOLAOITO TALKSHOW - MELHORES MOMENTOS, de Allan Sieber (Fic, , RJ)
A MULHER BIôNICA, de Armando Praça (Fic, , CE)
PãO DOS ANJOS, de Daniel Tonacci (Fic, , SP)
O FILME MAIS VIOLENTO DO MUNDO, de Gilberto Scarpa (Fic, , MG)

08/22

03:00 PM - Children's Showcase 1
CALANGO LENGO, Fernando Miller - Brasil
CLOSE ENCOUNTERS / CONTATOS SIDERAIS ANTES DO COLEGIAL, Ale McHaddo - Brasil
THE ALLIGATOR / O AVÔ DO JACARÉ, Flavia Thompson, Christian Saghaard - Brasil
A DROP IN THE OCEAN / STAGONA STON OKEANO, Theodore Veneris, Dimitris Cheliotis - Grécia
THE DONKEY AND THE GREAT KISKADEE / O BURRICO E O BEM-TE-VI, Maurício Squarisi - Brasil
ERNESTO IN THE COUNTRY OF SOCCER LOVERS / ERNESTO NO PAíS DO FUTEBOL, André Queiroz, Thaís Bologna - Brasil

05:00 PM - Teen´s Show Case
JUST CALL ME NADI / PODE ME CHAMAR DE NADí, Déo Cardoso - Brasil
THE DEVIL'S BOTTLE / A GARRAFA DO DIABO, Fernando Coimbra - Brasil
BARBIE BUTCHER / BARBEE BUTTCHER, Sophie Lagues - República Centro-Africana/França/Holanda
PLAY, Muriel d'Ansembourg - Inglaterra
WINTER'S SOLSTICE / SOLSTíCIO DE INVERNO, Luara Arabi - Brasil
CLOUDS / NUVENS, Daniel Grinspum - Brasil
THE LAST MOMENTS / OS úLTIMOS MOMENTOS PRA VOCê SER O QUE EU QUISER, Lígia Gabarra - Brasil

07:00 PM - International 03
THE LAST WHEEL / DAS LETZTE RAD, Olaf Held - Alemanha
SKHIZEIN, Jeremy Clapin - França
THE REFEREE / L'ARBITRO, Paolo Zucca - Itália
THE ATTACK OF THE ROBOTS FROM NEBULA-5 / EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA-5, Chema García Ibarra - Espanha
WE - 1ST PERSON PLURAL (THIS IS A FILM ABOUT THE PREDICTABLE PATTERNS OF HUMAN BEHAVIOUR), Vika Kirchenbauer - Alemanha
ELEPHANT SKIN / ELEFANTENHAUT, Severin Fiala, Ulrike Putzer - Áustria

09:00 PM - Brazilian Panorama 03
CANOSAONE, de Fellipe Gamarano Barbosa (Doc, , RJ)
JLG/PG, de Paolo Gregori (Exp, , SP)
O MENINO QUE PLANTAVA INVERNOS, de Victor-Hugo Borges (Ani, , SP)
AS SOMBRAS, de Juliana Rojas, Marco Dutra (Fic, , SP)
MURO, de Tião (Fic, , PE)

11:00 PM - Dark Side
THE HORRIBLY SLOW MURDERER WITH THE EXTREMELY INEFFICIENT WEAPON, Richard Gale - EUA
THE BEACH HOUSE / A CASA DA PRAIA, Sandro Casarini - Brasil
MOM / MAMá, Andrés Muschietti - Espanha
DELANEY, Carles Torrens - Espanha/EUA
LAURA'S HANDS / AS MãOS DE LAURA, Maurício Carvalho - Brasil
WARD D / BLOCO D, Vinícius Casimiro - Brasil
MONSTERS / MONSTER, Jonas Westbom - Suécia
GONE GOLFING, Maximilien Dejoie - Itália/França
THE BATHROOM BLONDE / LA RUBIA DEL BAñO, Daniel Barosa - Argentina

08/23

03:00 PM - Children's Showcase 2
THE BORDER ARMADILLO / EL ARMADILLO FRONTERIZO, Miguel Anaya Borja - México
THE SCARECROW-GRIL / A MENINA-ESPANTALHO, Cássio Pereira dos Santos - Brasil
JOSUÉ AND THE CASSAVA SHRUB / JOSUÉ E O PÉ DE MACAXEIRA, Diogo Pereira Viegas - Brasil
I SWEAR I SAW IT: THE SACI / JURO QUE VI: O SACI, Humberto Avellar - Brasil
ANNA LOVENSTEIN, Pauline Bureau - França

05:00 PM - Vertiges de L'Imaginaire
SPOKEN SEQUENCE 2 / SUITE PARLéES 2, Joël Brisse e Marie Vermillard - França
THE HEADLESS SAILOR / LE MARIN ACÉPHALE, Lorenzo Recio - França
LINE OF LIFE / LIGNE DE VIE, Serge Avédikian - França
A SUMMER NIGHT RENDEZ-VOUS / AU PREMIER DIMANCHE D'AOûT, Florence Miailhe - França
SOLAR BEATS / BATTEMENTS SOLAIRES, Patrick Bokanowski - França

07:00 PM - Brazilian Panorama 04
NEM MARCHA NEM CHOUTA, de Helvécio Marins Jr. (Doc, , MG)
OLHOS DE RESSACA, de Petra Costa (Exp, , SP)
ALGUéM TEM QUE HONRAR ESSA DERROTA!, de Leonardo Esteves (Exp, , RJ)
PEDRA BRUTA, de Julia Zakia (Fic, , SP)
CÃES, de Adler Paz, Moacyr Gramacho (Fic, , BA)
SUPERBARROCO, de Renata Pinheiro (Fic, , PE)

09:00 PM - International 02
TOP GIRL, Rebecca Johnson - Inglaterra
THE GERMAN, Nick Ryan - Irlanda
BABA, Zuzana Kirchnerová-Špidlová - República Tcheca
CHICK / LASKA, Michal Socha - Polônia
A LETTER TO UNCLE BOONMEE, Apichatpong Weerasethakul - Tailândia
THE ONE NOTE MAN / TEK NOTALIK ADAM, Daghan Celayir - Turquia

08/24

03:00 PM - Brazilian 05
SUBPAPéIS, de Luiz Eduardo Jorge (Doc, , GO)
TAURI, de Marcio Miranda Perez (Fic, , SP)
PELO OUVIDO, de Joaquim Haickel (Fic, , MA)
HISTóRIA DE UMBIGO, de Michelle Gabriel (Ani, , SP)
HOMENS, de Bertrand Lira, Lucia Caus (Doc, , ES)

05:00 PM - Brazilian 06
AQUI, de Torquato Joel (Exp, , PB)
KOGI, de Paula Gaitán (Doc, , RJ)
A CASA DOS MORTOS, de Débora Diniz (Doc, , DF)
ANDRÔMEDA - A MENINA QUE FUMAVA SABÃO, de Carlosmagno Rodrigues (Fic, , MG)
O DIVINO, DE REPENTE, de Fábio Yamaji (Doc, , SP)

07:00 PM - Pensar e fazer 1
DAUGHTER AND FATHER / UM SOL ALARANJADO, Eduardo Valente - Brasil
RIO READINGS / LEITURAS CARIOCAS, Consuelo Lins - Brasil
INDUSTRIAL LIGHT AND MAGIC / LUZ INDUSTRIAL MáGICA, Kleber Mendonça Filho - Brasil
CONFESSIONAL / CONFESSIONÁRIO, Leonardo Sette - Brasil
ROSA AND BENJAMIN / ROSA E BENJAMIN, Cleber Eduardo Ilana Feldman - Brasil

09:00 PM - Brazilian 07
BOLIVIA TE EXTRAñO, de Joacélio Batista, Dellani Lima (Fic, , MG)
PASSION à LA VIE, de Sérgio Santeiro (Fic, , RJ)
O PLANO DO CACHORRO, de Arthur Lins, Ely Marques (Fic, , PB)
FRACTAIS SERTANEJOS, de Heraldo Cavalcanti (Doc, , CE)
A MINHA MANEIRA DE ESTAR SOZINHO, de Gustavo Galvão (Fic, , DF)
GROELâNDIA, de Rafael Figueiredo (Fic, , RS)

08/25

03:00 PM - Critic's Week
TOGETHER, Eicke Bettinga - Alemanha/Inglaterra
FREE FOR CHILDREN / C'EST GRATUIT POUR LES FILLES, Marie Amachoukeli - França
LOGORAMA, François Alaux, Hervé de Crécy, Ludovic Houplain - França
PARTY / TULUM, Dalibor Matanic - Croácia
SEEDS OF THE FALL / SLITAGE, Patrik Eklund - Suécia

05:00 PM - Brazilian 08
O SONHO DA CASA PRóPRIA, de Cao Guimarães (Exp, , MG)
DONA FERRUGEM E A BAILARINA, de Guile Martins (Ani, , SP)
MARIA ANGéLICA, de Francelino França (Fic, , PR)
HóSPEDES, de Cristiane Oliveira (Fic, , RS)
Nº 27, de Marcelo Lordello (Fic, , PE)

08/26

03:00 PM - International 07
THE BITTER TASTE OF CHOCOLATE / L'AMERTUME DU CHOCOLAT, Lucile Chaufour - França
INFANT, David Uloth - Canadá
DROPPING FURNITURE, Paul Horn, Harald Hund - Áustria
INK / INK, Justine Wallace - Austrália
MISSING / MISSEN, Jochem Vries de - Holanda
THE HERD, Ken Wardrop - Irlanda
INSTRUCTIONS / ODIGIES CHRISEOS, Costas Yiallourides - Chipre/Grécia
TEN / DIX, Bif - França/Inglaterra

05:00 PM - Brazilian 09
DEPOIS DE TUDO, de Rafael Saar da Costa (Fic, , RJ)
UMA FLOR, de Gilson Junior e Érica Rocha (Fic, , RJ)
MIRA, de Gregorio Graziosi (Fic, , SP)
A GUERRA DE ARTURO, de Júlio Taubkin, Pedro Arantes (Fic, , SP)
NUVENS, de Daniel Grinspum (Fic, , SP)
CHAPA, de Thiago Ricarte (Fic, , SP)

07:00 PM - International 10
SPACE INSIGHT / ESPAçO INTERNO, Andréa Seligmann Silva and Nell Berger - Holanda
I'VE GOT A SECRET / TENGO UN SECRETO, Carlos Val - Espanha
COUNTERTRANSFERENCE, Madeleine Olnek - EUA
COAL SPELL, Xun Sun - China
BLOOMFIELD OR A CHILDHOOD MEMORY / BLOOMFIELD O ZIKARON YALDOOT, Eran Barak - Israel
BRUSH UP / RETOUCHES, Georges Schwizgebel - Suíça/Canadá
DREAMS FROM THE WOODS / DRöMMAR FRåN SKOGEN, Johannes Nyholm - Suécia

09:00 PM - Brazilian 10
SIMPLICITY, de Carolina Fernandes (Fic, , AM/AM)
VIDA VERTIGINOSA, de Luiz Carlos Lacerda (Fic, , RJ)
NóS SOMOS UM POEMA, de Sergio Sbragia, Beth Formaggini (Doc, , RJ)
O MENINO JAPONêS, de Caetano Gotardo (Fic, , SP)
MINAMI EM CLOSE-UP - A BOCA EM REVISTA, de Thiago Mendonça (Doc, , SP)

08/27

03:00 PM - International 09
CLOSE / POD BLUZKą, Lucia von Horn Pagano - Polônia/Suécia
HORN DOG, Bill Plympton - EUA
NATURE CLASSES / CLASSES VERTES, Alexis Van Stratum - Bélgica/França
GURI GURSJEN & GURSJAN GRU, Eirik Aure and Johanna Anda - Noruega
WORSTWARD HO / RUMBO A PEOR, Alex Brendemühl - Espanha
AFTER TOMORROW, Emma Sullivan - Inglaterra
LOST WORLD / LETűNT VILáG, Gyula Nemes - Hungria

05:00 PM - Despite the crisis
ANDONG, Rommel Tolentino - Filipinas
CITIZENS / KAUPUNKILAISIA, Juho Kuosmanen - Finlândia
FREE LUNCH, Rick Curnutt - EUA

07:00 PM - International 04
TWO BIRDS / SMáFUGLAR, Runar Runarsson - Islândia
YELLOW BALL / SáRGA LABDA, Dániel Béres - Hungria
SUNDAY 6TH APRIL, 11:42 A.M. / DOMENICA 6 APRILE, ORE 11:42, Flatform - Itália
PLANE DAYS, Benjamin Kracun, Ewan McNicol - Inglaterra
CONTRE-JOUR, Christoph Girardet, Matthias Müller - Alemanha
SONG OF LOVE AND HEALTH / CANÇÃO DE AMOR E SAÚDE, João Nicolau - Portugal/França

09:00 PM - International 08
SILENCE / KLUSUMS, Laila Pakalnina - Letônia
JOHN WAYNE HATED HORSES, Andrew T. Betzer - EUA
ARENA, João Salaviza - Portugal
DANSE MACABRE, Pedro Pires - Canadá
GOOD MORNING! / WARAMUTSéHO!, Auguste Bernard Kouemo Yanghu - França/Bélgica/Camarões
LARS AND PETER / LARS OG PETER, Daniel Borgman - Dinamarca
CAREFUL WITH THAT POWER TOOL, Jason Stutter - Nova Zelândia

08/28

03:00 PM - International 05
BETTY BANNED SWEETS, Michelle Savill - Nova Zelândia
CAPTURE THE MOMENT, Gili Boraks - Israel
OUR HOLY BREAD / NOTRE PAIN CAPITAL, Sani Elhadj Magori - Senegal/França
THE GROUND BENEATH, Rene Hernandez - Austrália
MATERIAL FOR DREAMING / MATIèRES à RêVER, Florence Miailhe - França
PLEASE SAY SOMETHING, David OReilly - Irlanda
BUSINESS TRIP / VOYAGE D'AFFAIRES, Sean Ellis - França/Inglaterra

05:00 PM - International 06
MONSIEUR SéLAVY - THE WAY IT IS / MONSIEUR SéLAVY, Peter Volkart - Suíça
26.4, Nathalie André - Bélgica
THE LOST SCORE / PARTITION OUBLIéE, Teona Grenade - França/Geórgia
GIRL / 아들의여자, Sunghoon Hong - Coreia do Sul
JOURNEY AROUND MY ROOM / VOYAGE AUTOUR DE MA CHAMBRE, Olivier Smolders - Bélgica/França

My festival

21th São Paulo International Short Film Festival: from August 19th to 27th, 2010.

> Enter

Short Review

Take a look in the Blog of Kinoforum Short Review 2009.

> Sobre o Blog

Videolibrary

In the videolibrary you watch every inscribed movie of this edition

> Enter

Feedback

Your feedback is very important for us. Write here your comments about the festival, the films, the website...

> Comments

Sign up for email news.