Mês de Agosto
  Tuesday Friday Saturday Sunday Monday Thursday Wednesday Tuesday Friday Saturday Sunday
  dia 19 dia 20 dia 21 dia 22 dia 23 dia 24 dia 25 dia 26 dia 27 dia 28 dia 29

Centro Cultural São Paulo

04:00 pm

Oficinas Kinoforum 2
TROPICáLIA, de Mylena Lococo P. F. Pimenta, José Eduardo P. Lima, Ariel Moraes, Arnaldo R. Grunow, Débora B. R. Grunow (Exp, 2010, SP)
FORMAS SEM CONTROLE, de Cristina C. Bersagui, Nicole Genuca, Alice Genuca, Mayra Genuca, Juliana R. de Souza, Mayara N. Gasparini (Exp, 2010, SP)
A REVIRAVOLTA DAS EMOçõES, de Amanda de G. Lopes, Bárbra R. Jorge, Carla Z. Vitorino, Ricardo H. A. de Macedo (Exp, 2010, SP)
A ALEGRIA QUE CONTAGIA, de Júlia Z. Mendes, Enrique Nasseh Freitas, Francisco M.J. de Cerqueira, Pedro Goifman, Luna Vicente, Manuela Fonseca, Isabela dos S. Macambyra, Rafael M. Vilela (Exp, 2010, SP)
SENSAçõES ABSTRATAS, de Bruna G. P. Silveira, Kira S. Biondani, Lucas Donatelli, Alex W. L. Gomes da Silva, Henrique C. Caetano, Bruna A. S. Souza, Julia Stramandionoli, Beatriz Freitas, Sophia Tagliaferri (, 2010, SP)
ENTRE A AGONIA E A TRANQUILIDADE, de Bianca M. Provenza, Chiara M. Provenza, Eduarda A. S. Rizzo, Mariana Jacob, Fátima S. de Castro Acosta, Sara A. de Castro Acosta, Vanessa Ester de C. Acosta (Exp, 2010, SP)
ALIEN - A INVASãO DA EXPOSIçãO, de Bruno Finotti, Alan Sousa Santos, Gabriel A. Mendes, Caio Augusto M. da Silva, Jade Steinmetz (Exp, 2010, SP)
O SAMBA DAS FORMAS, de Clara L. Oliveira Sena, Gabriel C. de Almeida, Thiago Ravache, Victor S. Leuzzi (Exp, 2010, SP)
PULMõES URBANOS, de Danilo Ferrari, Jean F. Damasco, Ariel Santana, Augusto Rabelo, Kamila Pereira (Doc, 2010, SP)
E SE FOSSE VOCê?, de Aline Castanheira, Bianca Marianno, Pedro Ícaro, Sérgio Silva, Thaís Pissolato, Vitor Ferreira, Sérgio Augusto R. Silva (Fic, 2010, SP)
SUJEIRA CAUSA DOIDEIRA, de Eric Sacramento, Jéssica Rodrigues Faustino, Luiz Carlos, Roger Mayer, Yasmin Alves Poloni, Cristine G. Medeiros (Fic, 2010, SP)
COMEDOR DE PAPEL, de Carlos Eduardo Côrtez, Daiane Neves, Sibila Gomes, Suelen de Camargo, Verena Pacelli (Fic, 2010, SP)
LUANA LUA, de Vann Alves, Luiz Gustavo M. Garcia (Fic, 2010, SP)
ENTRE, de Carlos Côrtes, Maira de Oliveira Di Giaimo (Doc, 2010, SP)
FEITO, de Francisco Paulo, Ana Paula Rocha (Fic, 2010, SP)

06:00 pm

Mostra Brasil 03
ENSAIO DE CINEMA, de Allan Ribeiro (Fic, 2009, RJ)
AMIGOS BIZARROS DO RICARDINHO, de Augusto Canani (Fic, 2009, RS)
LEMBRANçA, de Mauricio Osaki (Fic, 2009, SP)
BAILãO, de Marcelo Caetano (Doc, 2009, SP)
TEMPESTADE, de César Cabral (Ani, 2010, SP)

08:00 pm

Mostra Brasil 05
JANELA MOLHADA, de Marcos Enrique Lopes (Doc, 2010, PE)
MUSA DIVINORUM, de Carlos Eduardo Nogueira (Ani, 2010, SP)
ESTES, de Torquato Joel (Doc, 2010, PB)
SOBRE DISTâNCIAS E INCôMODOS E ALGUMA TRISTEZA, de Alberto Bitar (Exp, 2009, PA)
NO BALANçO DE KELLY, de André Weller (Doc, 2010, RJ)

Cine Olido

05:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 1
BIN LADEN, de Edmar Pereira da Cruz, Favela é Isso Aí, Arthur B. Senra (Doc, 2009, MG)
LAPADA SECA, de Quilombo Castainho (Exp, 2009, PE)
TEM GENTE!, de Evandro Berlesi, Rodrigo Castelhano (Fic, 2009, RS)
BULLING, de Warlla Christye (Doc, 2009, TO)
UM FIO DE ESPERANçA, de Alunos do Projeto Ima.Doc (Ani, 2009, ES)
DE VELHA BASTA EU / DE VELHA BASTA EU, de Victor Luiz dos Santos (Fic, 2010, SP)
A VERDADEIRA HISTóRIA DE MACULELê, de Almir Nascimento (Doc, 2010, BA)
REPOUSO NO CORAçãO INIMIGO, de Tiago Grijo, Cristiano Furtado (Fic, 2009, RJ)

07:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 2
"IDENTIDADE", de Roberto Domicio (Fic, 2009, SP)
KRÉ, de Alexsandro Oliveria e Francele Cocco (Doc, 2009, RS)
TODOS SãO FRANCISCO, de Charliane Oliveira (Doc, 2009, CE)
EMILY, de Paloma Silva Santos (Fic, 2010, SP)
ANAS, FRANCISCAS E MARIAS, de Raylka Franklin, Cintya Rafaella (Doc, 2009, CE)
O PRIMITIVO, de Cinema Basico (Fic, 2010, RJ)
PIXOTE 30 ANOS DEPOIS..., de Marcelo Felipe Sampaio (Doc, 2010, SP)
FEITO, de Francisco Paulo, Ana Paula Rocha (Fic, 2010, SP)

Cineclube Grajaú

04:00 pm

Mostra Brasil 04
FLASH HAPPY SOCIETY, de Guto Parente (Exp, 2009, CE)
DOIS MUNDOS, de Thereza Jessouroun (Doc, 2009, RJ)
SWEET KAROLYNNE, de Ana Bárbara Ramos (Doc, 2009, PB)
ÁGUA VIVA, de Raul Maciel (Fic, 2009, RJ)
RECIFE FRIO, de Kleber Mendonça Filho (Fic, 2009, PE)

06:00 pm

Mostra Brasil 10
MATRYOSHKA, de Salomão Santana (Fic, 2009, CE)
POéTICA, de Sidney Schroeder (Doc, 2009, RJ)
O SARCóFAGO, de Daniel Lisboa (Exp, 2010, BA)
NãO ME DEIXE EM CASA, de Daniel Aragão (Fic, 2009, PE)
NINJAS, de Dennison Ramalho (Fic, 2010, SP)

08:00 pm

Mostra Brasil 09
DUELO ANTES DA NOITE, de Alice Furtado (Fic, 2010, RJ)
PROJETO SILêNCIO, de Bruno Caticha (Fic, 2010, SP)
MAR EXíLIO, de Eduardo Morotó (Fic, 2010, RJ)
AURORA, de Miguel Antunes Ramos, Marcos Vinicius Yoshisaki (Fic, 2010, SP)
SEBO, de Lucas Cassales, Alexandre Kumpinski (Fic, 2009, RS)
IZAMARA, de Diogo Hayashi (Ani, 2010, SP)
AVóS, de Michael Wahrmann (Exp, 2009, SP)

Cinemateca - Sala BNDES

03:00 pm

Internacional 01
COCOON / KOKON, Till Kleinert - Alemanha
THE SPINE, Chris Landreth - Canadá
AIR / AIRE, Javier Loarte - Espanha
MATH TEST / SUHAKSIHUM, Yumi Jung - Coreia do Sul
THE CAGE / COLIVIA, Adrian Sitaru - Romênia/Holanda
SUNSET FROM A ROOFTOP, Marinus Groothof - Sérvia/Holanda
THE SIX DOLLAR FIFTY MAN, Mark Albiston and Louis Sutherland - Nova Zelândia
BATHING MICKY / MICKY BADER, Frida Kempff - Suécia/Dinamarca

05:00 pm

Mostra Brasil 01
FANTASMAS, de André Novais Oliveira (Exp, 2010, MG)
CRU, de Fábio Allon dos Santos (Fic, 2009, PR)
MãOS DE OUTUBRO, de Vitor Souza Lima (Doc, 2009, PA)
VENTO, de Marcio Salem (Fic, 2009, SP)
A NOITE POR TESTEMUNHA, de Bruno Torres (Fic, 2009, DF)

07:00 pm

Internacional 03
THE DESCENT / HAYERIDA, Shai Miedzinski - Israel
CONVERSATION PIECE, Joe Tunmer - Inglaterra
ANGUSTIA, Sebastian Harrer - Alemanha
A FAMILY PORTRAIT, Joseph Pierce - Inglaterra
SOUVENIRS, Andy Pearson - Inglaterra
MUSIC IN THE BLOOD / MUZICA IN SANGE, Alexandru Mavrodineanu - Romênia/França

09:00 pm

Mostra Brasil 02
CINEMA, de Eder Santos Jr. (Exp, 2009, MG)
HANDEBOL, de Anita Rocha da Silveira (Fic, 2010, RJ)
AVE MARIA OU MãE DOS SERTANEJOS, de Camilo Cavalcante (Doc, 2009, PE)
HOMEM-BOMBA, de Tarcisio Lara Puiati (Fic, 2009, RJ)
MAGNíFICA DESOLAçãO, de Fernando Coimbra (Doc, 2010, SP)

Cinemateca - Sala Petrobras

04:00 pm

Latinos 1
DORSAL, Pablo Delgado - México
ENTERPRISSE, Kiro Russo - Bolívia/Argentina
LILI'S PARADISE / EL PARAíSO DE LILI, Melina Leon - Peru
THE MONSTER / EL MONSTRUO, Rafael Antonaccio - Uruguai
VIDEO GAME / VIDEO JUEGO, Dominga Sotomayor - Chile
SHE DOESN'T LOVE ME / NO ME AMA, Martin Piroyansky - Argentina

06:00 pm

Panorama Paulista 01
CET ÉTé, de Marco Wey (Fic, 2009, SP)
OBRA PRIMA, de Thiago Faelli, Andréa Midori Simão (Fic, 2009, SP)
CRôNICA DE MENTE, de Clêmie Blaud (, 2010, SP)
CAOS, de Fábio Baldo (Fic, 2010, SP)
REC PAUSE, de Bruno Carneiro (Fic, 2009, SP)
NAIá E A LUA, de Leandro Tadashi (Fic, 2010, SP)

08:00 pm

Cinema em Curso 01
INTERVALO, de Alexandre Rafael Garcia (Fic, 2010, PR)
LIQUIDIFICADOR, de Gabriel Tye, Morgana Duque (Ani, 2009, SP)
O CORAçãO àS VEZES PARA DE BATER, de Maria Camargo (Fic, 2009, RJ)
TANTO, de Nataly Callai (Fic, 2009, SC)
A HISTóRIA DE ÂNGELO, de Diogo Cronemberger (Fic, 2009, SP)
UM PAR, de Lara Lima (Fic, 2010, SP)
SOFá VERDE, de Arno Schuh, Lucas Cassales (Fic, 2009, RS)

10:00 pm

Cinema em Curso 02
FEIJãO COM ARROZ, de Daniela Marinho (Fic, 2009, DF)
CIRCUITO INTERNO, de Júlio Martí (Fic, 2010, SP)
POLIAMOR, de José Agripino (Doc, 2009, SP)
QUEBRA CORRENTE, de Luciano Anjos Oliveira (Fic, 2010, SP)
PEQUENINA, de Naná Baptista (Exp, 2009, RS)
LOADING 66%, de Henrique Duarte (Fic, 2010, SP)

CineSESC

03:00 pm

Internacional 09
OLEG, Jaan Toomik - Estônia
FROM A BANK TO THE OTHER / D’UNE RIVE A L'AUTRE, Maxime Desmons - Canadá
ALLONS-Y! ALONZO!, Camille Moulin-Dupré - França
WHISPERING IN A FRIEND'S MOUTH / ÄLä KUISKAA YSTäVäN SUUHUN, Hannaleena Hauru - Finlândia
DERBY, Paul Negoescu - Romênia/Alemanha
CAREFUL WITH THAT CROSSBOW, Jason Stutter - Nova Zelândia
THE KINEMATOGRAF / KINEMATOGRAF, Tomek Baginski - Polônia

05:00 pm

Mostra Brasil 08
LEMBRO-ME AINDA DE QUANDO COMíAMOS PãO DE MEL TODA MANHã MAS HOJE ACORDEI DE RESSACA, de João Toledo (Exp, 2009, MG)
GAVETA, de Richard Tavares (Fic, 2010, RS)
BALANçOS E MILKSHAKES, de Fernando Mendes, Erick Ricco (Ani, 2010, MG)
VELA AO CRUCIFICADO, de Frederico Machado (Fic, 2009, MA)
FAçO DE MIM O QUE QUERO, de Sergio Oliveira, Petronio Lorena (Doc, 2009, PE)
DIAS DE GREVE, de Adirley Queirós (Fic, 2009, DF)

07:00 pm

Internacional 04
NON-FILM IN THREE ACTS AND A PRELUDE / NãO-FILME EM TRêS ACTOS E UM PRELúDIO, Rita Macedo - Alemanha/Portugal
MIRROR, Joachim Ladefoged - Dinamarca
SIBERIA, Andrew Taylor - Austrália
REBELLO, Chetan Raghuram - Filipinas
DAUGHTERS, Chloé Zhao - China/EUA
ATLANTIQUES, Mati Diop - França
JUNKO'S SHAMISEN, Solomon Friedman - Canadá

09:00 pm

Mostra Brasil 07
AO ANOITECER, O BOSQUE Já MURMURA, de Eva Randolph (Fic, 2010, RJ)
E NADA MAIS RECLAMO, de Felipe Pereira Barros (Doc, 2010, AL)
AZUL, de Eric Laurence (Fic, 2009, PE)
EU NãO QUERO VOLTAR SOZINHO, de Daniel Ribeiro (Fic, 2010, SP)
HARUO OHARA, de Rodrigo Grota (Fic, 2010, PR)
O SOM DO TEMPO, de Petrus Cariry (Exp, 2010, CE)

11:00 pm

Dark Side
THINGS WE LEAVE BEHIND, Andrew Brand - Inglaterra
GLOSSOLALIA, Gabriel Honzik - Brasil
NINJAS, Dennison Ramalho - Brasil
LAST PASSENGERS / ÚLTIMOS PASAJEROS, Ricardo Soto - México
DAMNED / MALDITA, Claudia Dreyer - Brasil

Espaço Unibanco Augusta

04:00 pm

Semana da Crítica
IVAN'S PASTIME / A DISTRAçãO DE IVAN, Cavi Borges, Gustavo Melo - Brasil
BERIK, Daniel Joseph Borgman - Dinamarca
DEEPER THAN YESTERDAY, Ariel Kleiman - Austrália
THE BOY WHO WANTED TO BE A LION, Alois Di Leo - Inglaterra
VASCO, Sébastien Laudenbach - França

06:00 pm

Latinos 2
IF YOU DRIVE AT NIGHT, TRY TO HAVE COMPANY / SI MANEJA DE NOCHE PROCURE IR ACOMPAñADO, Isabel Muñoz - México
CHAMPION MINIMARKET / MINIMERCADO CHAMPION, Florencia Percia - Argentina
THE FOREIGNER / ALIJUNA, Cristina Escoda - Colômbia/Inglaterra
TOMORROW MONDAY / MAñANA LUNES, Agustin Banchero, Lucas Cilintano - Uruguai
LIFE AND WORK OF EMILIANO VILLAFUENTE / LA VIDA Y OBRA DE EMILIANO VILLAFUENTE, Luis Salas - Costa Rica
MOON / LUNA, Raúl Cárdenas, Rafael Cárdenas - México

08:00 pm

Documentários Animados
MADAGASCAR, A JOURNEY DIARY / MADAGASCAR, CARNET DE VOYAGE, Bastien Dubois - França
RYAN, Chris Landreth - Canadá
NEIGHBORHOOD TATE / CONTE DE QUARTIER, Florence Miailhe - França/Canadá
Rê BORDOSA'S ARCHIVES / DOSSIê Rê BORDOSA, Cesar Cabral - Brasil
TUSSILAGO, Jonas Odell - Suécia

10:00 pm

Latinos 3
FRIAR SERVANDO, THE ESCAPE ARTIST / EL ARTE DE LA FUGA DE FRAY SERVANDO, René Castillo - México
KITE FLYING IS FORBIDDEN / SE PROHíBE VOLAR PAPALOTES, Karla Castañeda - México
THEY EXECUTED THE VIRGIN / FUSILARON A LA VIRGEN, Luis Téllez - México
THE MARK OF ZORRO / LA MARCA DEL ZORRO, Luis Tellez - México
FLORA RUSSELL'S FLAG / LA BANDERA DE FLORA RUSSELL, Rita Basulto - México
THE FIRST AIR TO SEA ATTACK / EL PRIMER ATAQUE AERONAVAL, René Castillo - México
THE HANGED MEN AND FRANCISCO GOITIA / LOS COLGADOS Y FRANCISCO GOITIA, Karla Castañeda - México
THE CENTENNIAL COMET / EL COMETA DEL CENTENARIO, René Castillo - México
CYNTHIA STILL GOT THE KEYS / CYNTHIA TODAVíA TIENE LAS LLAVES, Gonzalo Tobal - Argentina
BEFORE THE DESERT / ANTES DEL DESIERTO, Christian Diaz Pardo - México
MUSIC FOR A MISSING FILM / MUSICA PARA UN FILM PERDIDO, Luciano Zubillaga - Venezuela/Argentina/Inglaterra

Museu da Imagem e do Som

06:00 pm

Linguagem [e] Técnica 1
FIG TREE'S STORY / A ESTÓRIA DA FIGUEIRA, Julia Zakia - Brasil
PRINCE CHARMING / O PRíNCIPE ENCANTADO, Sérgio Machado, Fátima Toledo - Brasil

08:00 pm

Panorama Paulista 03
VERãO, de Hiro Ishikawa, Thiago Pedroso (Fic, 2010, SP/CE)
A CIDADE E O DESEJO Nº 5, de Gabriel Bitar (Ani, 2010, SP)
DONA MILITANA, A ROMANCEIRA DOS OITEIROS, de Hermes Leal (Doc, 2010, SP)
AMADORES, de Tuca Paoli (Fic, 2010, SP)
ESTAçãO, de Marcia Faria (Fic, 2010, SP)
A VISITA, de Thais Fujinaga (Fic, 2009, SP)

Museu do Futebol

04:00 pm

Retrato de Artista
IF MY FATHER WAS MADE OF STONE / SE MEU PAI FOSSE DE PEDRA, Maria Camargo - Brasil
PAULO BRUSCKY'S ADVENTURES / AS AVENTURAS DE PAULO BRUSCKY, Gabriel Mascaro - Brasil
ÁUREA, Zeca Ferreira - Brasil
P.W. – PAINTBRUSHES AND PANELS / P.W.- PINCéIS E PAINéIS, Vivian Ostrovsky - Brasil/França/EUA

06:00 pm

Unidos na Paixão
A REFLECTION ON THE WORLD CUP: HERE, THERE, EVERYWHERE / COPA EM REFLEXO: DE Cá PRA Lá OU DE Lá PRA Cá?, Felipe Carrelli - Brasil
EPIPHANY / EPIFANIA, Carolina Scoponi e Yule Barbosa - Brasil
THE BIG BREAK / O GRANDE MOMENTO, Gabriel Mendeleh, Guilherme DNA - Brasil
FRESH-PICKED TANGERINE / MEXERICA NO Pé, Grace Iwashita - Brasil
IT’S OVER / ACABOU A BRINCADEIRA, André Gustavo Requião - Brasil
MATCH DAY / DIA DE JOGO, Marcella Grecco - Brasil
PERFORMANCE IN COMPROMISE / COMPROMETENDO A ATUAÇÃO, Bruno Bini - Brasil
THE FAITHFUL ONES / OS FIÉIS, Danilo Solferini - Brasil

Seminary



Seminário de Comercialização de Conteúdos Audivisuais de Curta Duração
de 23 a 25 de agosto

> Entrar

KinoOikos

Check out the new tools and contents of the 2.0 version of the KinoOikos website. And vote on our online showcase.

> Sobre o Blog

Short Review

Check the Kinoforum Short Review Blog 2010

> Sobre o Blog

Making Of

Check the short videos made by FAAP university students.

> Entrar

Feedback

Your feedback is very important for us. Write here your comments about the festival, the films, the website...

> Comments

Sign up for email news.