Mês de Agosto
  Tuesday Friday Saturday Sunday Monday Thursday Wednesday Tuesday Friday Saturday Sunday
  dia 19 dia 20 dia 21 dia 22 dia 23 dia 24 dia 25 dia 26 dia 27 dia 28 dia 29

Centro Cultural São Paulo

04:00 pm

Cinema em Curso 03
O ÚLTIMO DIA, de Christopher Faust (Fic, 2010, PR)
DEO, de Suzana Altero Bispo (Doc, 2010, SP)
DIREITA é A MãO QUE VOCê ESCREVE, de Paula de Castro Santos (Fic, 2009, RJ)
NO NOEL, de Sabrina Greve (Fic, 2009, SP)
NOITE QUENTE, de J.C. Oliveira (Fic, 2010, RJ)
O PARAíSO EM SUAS MãOS, de Carolina Ghidetti Costa (Exp, 2010, SP)

06:00 pm

Mostra Brasil 07
AO ANOITECER, O BOSQUE Já MURMURA, de Eva Randolph (Fic, 2010, RJ)
E NADA MAIS RECLAMO, de Felipe Pereira Barros (Doc, 2010, AL)
AZUL, de Eric Laurence (Fic, 2009, PE)
EU NãO QUERO VOLTAR SOZINHO, de Daniel Ribeiro (Fic, 2010, SP)
HARUO OHARA, de Rodrigo Grota (Fic, 2010, PR)
O SOM DO TEMPO, de Petrus Cariry (Exp, 2010, CE)

08:00 pm

Mostra Brasil 09
DUELO ANTES DA NOITE, de Alice Furtado (Fic, 2010, RJ)
PROJETO SILêNCIO, de Bruno Caticha (Fic, 2010, SP)
MAR EXíLIO, de Eduardo Morotó (Fic, 2010, RJ)
AURORA, de Miguel Antunes Ramos, Marcos Vinicius Yoshisaki (Fic, 2010, SP)
SEBO, de Lucas Cassales, Alexandre Kumpinski (Fic, 2009, RS)
IZAMARA, de Diogo Hayashi (Ani, 2010, SP)
AVóS, de Michael Wahrmann (Exp, 2009, SP)

Cine Olido

07:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 4
QUE FEIRA é ESSA?, de Direção Coletiva (Doc, 2009, SP)
CASA DE LIRISMO, de Thomas Freitas (Fic, 2010, PB)
NEGROS DO GANHO, de Tissiana Carvalhêdo (Doc, 2010, MA)
TEMPESTADE, de Marcelo Fernando, Willian Presenti (Fic, 2009, SP)
NóS E A CIDADE, de Ariel Ortega, Jorge Morinico, Germano Beñites (Doc, 2009, RS)
O CAMINHO DO DINHEIRO, de Márcio Moreno (Fic, 2010, SP)
À FELICIDADE, de Carlos Nigro (Fic, 2010, PE)

Cineclube Grajaú

04:00 pm

Mostra Brasil 01
FANTASMAS, de André Novais Oliveira (Exp, 2010, MG)
CRU, de Fábio Allon dos Santos (Fic, 2009, PR)
MãOS DE OUTUBRO, de Vitor Souza Lima (Doc, 2009, PA)
VENTO, de Marcio Salem (Fic, 2009, SP)
A NOITE POR TESTEMUNHA, de Bruno Torres (Fic, 2009, DF)

06:00 pm

Unidos na Paixão
A REFLECTION ON THE WORLD CUP: HERE, THERE, EVERYWHERE / COPA EM REFLEXO: DE Cá PRA Lá OU DE Lá PRA Cá?, Felipe Carrelli - Brasil
EPIPHANY / EPIFANIA, Carolina Scoponi e Yule Barbosa - Brasil
THE BIG BREAK / O GRANDE MOMENTO, Gabriel Mendeleh, Guilherme DNA - Brasil
FRESH-PICKED TANGERINE / MEXERICA NO Pé, Grace Iwashita - Brasil
IT’S OVER / ACABOU A BRINCADEIRA, André Gustavo Requião - Brasil
MATCH DAY / DIA DE JOGO, Marcella Grecco - Brasil
PERFORMANCE IN COMPROMISE / COMPROMETENDO A ATUAÇÃO, Bruno Bini - Brasil
THE FAITHFUL ONES / OS FIÉIS, Danilo Solferini - Brasil

08:00 pm

KinoOikos Formação do Olhar 2
"IDENTIDADE", de Roberto Domicio (Fic, 2009, SP)
KRÉ, de Alexsandro Oliveria e Francele Cocco (Doc, 2009, RS)
TODOS SãO FRANCISCO, de Charliane Oliveira (Doc, 2009, CE)
EMILY, de Paloma Silva Santos (Fic, 2010, SP)
ANAS, FRANCISCAS E MARIAS, de Raylka Franklin, Cintya Rafaella (Doc, 2009, CE)
O PRIMITIVO, de Cinema Basico (Fic, 2010, RJ)
PIXOTE 30 ANOS DEPOIS..., de Marcelo Felipe Sampaio (Doc, 2010, SP)
FEITO, de Francisco Paulo, Ana Paula Rocha (Fic, 2010, SP)

Cinemateca - Sala BNDES

03:00 pm

Mostra Infantil 2
PIERRE AND THE SPINACH DRAGON / PIERRE UND DER SPINATDRACHE, Helene Tragesser - Alemanha
I WISH I WERE A MONSTER / EU QUERIA SER UM MONSTRO, Marcelo Marão - Brasil
BROTHER BENOIT / FRèRE BENOîT, Michel Dufourd - Suíça
ELEPHANT'S MEMORY / MEMóRIA DE ELEFANTE, Denise Moraes - Brasil
MARGARITA, Alex Cervantes - Espanha

05:00 pm

Mostra Brasil 05
JANELA MOLHADA, de Marcos Enrique Lopes (Doc, 2010, PE)
MUSA DIVINORUM, de Carlos Eduardo Nogueira (Ani, 2010, SP)
ESTES, de Torquato Joel (Doc, 2010, PB)
SOBRE DISTâNCIAS E INCôMODOS E ALGUMA TRISTEZA, de Alberto Bitar (Exp, 2009, PA)
NO BALANçO DE KELLY, de André Weller (Doc, 2010, RJ)

07:00 pm

Curta o Sexo
SALIVA, Esmir Filho - Brasil
THE KNIFE THROWER'S WIFE / A MULHER DO ATIRADOR DE FACAS, Nilson Villas Boas - Brasil
THEY LIKE A MESS / AMASSA QUE ELAS GOSTAM, Fernando Coster - Brasil
SOUND OF FOOTSTEPS / RUíDO DE PASSOS, Denise Gonçalves - Brasil
THE PINK DIARY OF LORI LAMBY / O CADERNO ROSA DE LORI LAMBY, Sung Sfai - Brasil

09:00 pm

Internacional 04
NON-FILM IN THREE ACTS AND A PRELUDE / NãO-FILME EM TRêS ACTOS E UM PRELúDIO, Rita Macedo - Alemanha/Portugal
MIRROR, Joachim Ladefoged - Dinamarca
SIBERIA, Andrew Taylor - Austrália
REBELLO, Chetan Raghuram - Filipinas
DAUGHTERS, Chloé Zhao - China/EUA
ATLANTIQUES, Mati Diop - França
JUNKO'S SHAMISEN, Solomon Friedman - Canadá

Cinemateca - Sala Petrobras

04:00 pm

Cinema em Curso 04
O GATO PRETO, de Karina Alvarenga (Ani, 2010, SP)
FáCIL, de Gabriel Jubé (Fic, 2010, SP)
CERIMôNIA, de Francine Barbosa (Fic, 2010, SP)
O MURO, de Diego Florentino (Fic, 2009, PR)
LACARMéLIO, de Carlos Henrique Roscoe, Ana Carolina Soares (Doc, 2009, MG)
MAMILOS, de Raul Arthuso (Fic, 2009, SP)
O CONTROLE DOS ZUMBIS, de Gabriel Andrade Nacimbem Mazinotto (Fic, 2009, SP)

06:00 pm

Latinos 3
FRIAR SERVANDO, THE ESCAPE ARTIST / EL ARTE DE LA FUGA DE FRAY SERVANDO, René Castillo - México
KITE FLYING IS FORBIDDEN / SE PROHíBE VOLAR PAPALOTES, Karla Castañeda - México
THEY EXECUTED THE VIRGIN / FUSILARON A LA VIRGEN, Luis Téllez - México
THE MARK OF ZORRO / LA MARCA DEL ZORRO, Luis Tellez - México
FLORA RUSSELL'S FLAG / LA BANDERA DE FLORA RUSSELL, Rita Basulto - México
THE FIRST AIR TO SEA ATTACK / EL PRIMER ATAQUE AERONAVAL, René Castillo - México
THE HANGED MEN AND FRANCISCO GOITIA / LOS COLGADOS Y FRANCISCO GOITIA, Karla Castañeda - México
THE CENTENNIAL COMET / EL COMETA DEL CENTENARIO, René Castillo - México
CYNTHIA STILL GOT THE KEYS / CYNTHIA TODAVíA TIENE LAS LLAVES, Gonzalo Tobal - Argentina
BEFORE THE DESERT / ANTES DEL DESIERTO, Christian Diaz Pardo - México
MUSIC FOR A MISSING FILM / MUSICA PARA UN FILM PERDIDO, Luciano Zubillaga - Venezuela/Argentina/Inglaterra

08:00 pm

Panorama Paulista 04
OS ANJOS DO MEIO DA PRAçA, de Camila Carrossine, Alê Camargo (Ani, 2010, SP)
VISITA à ALDEIA GUARANI, de Chico Guariba (Doc, 2009, SP)
INTERAçãO, de Pedro Morelli, Hassan Oliveira (Exp, 2010, SP)
REENCONTRO, de Fabio Lupo (Fic, 2010, SP)
SãO PAULO RAILWAY, de Marcelo Muller (Fic, 2010, SP)
JARDIM BELELéU, de Ari Candido Fernandes (Fic, 2009, SP)

10:00 pm

Cachaça Cinema Clube
THE PRETTY P... / A BELA P..., João Marcos de Almeida - Brasil
CURVE / A CURVA, Salomão Santana - Brasil
THE INDISPENSABLE ONES / IMPRESCINDÍVEIS, CARLOSMAGNO - Brasil
ÉTERNAU, Gustavo Jahn - Brasil
THE DOCKS OF SANTOS / O PORTO DE SANTOS, Aloysio Raulino - Brasil

CineSESC

03:00 pm

Internacional 08
FIRST AID / EZRA RISHONA, Yarden Karmin - Israel
THE MILL, David Freyne - Irlanda
A SILENT CHILD / ETT TYST BARN, Jesper Klevenas - Suécia
THE DELICAT ART OF THE BLUDGEON / L'ART DéLICAT DE LA MATRAQUE, Jean-Gabriel Périot - França
TO SWALLOW A TOAD / NORIT KRUPI, Jurgis Krasons - Letônia
A PERM, Ran-hee Lee - Coreia do Sul
STRETCHING, François Vogel - França
THREE HOURS / TRE ORE, Annarita Zambrano - Itália/França

05:00 pm

Mostra Brasil 06
BELAS ADORMECIDAS, de Erika Fromm (Fic, 2010, SP)
BABáS, de Consuelo Lins (Doc, 2010, RJ)
O PRíNCIPE ENCANTADO, de Sérgio Machado, Fátima Toledo (Fic, 2009, SP)
UM RIO ENTRE NóS, de Sergio J Andrade (Fic, 2009, AM)
CARRETO, de Marília Hughes, Cláudio Marques (Fic, 2009, BA)

07:00 pm

Internacional 06
VERONICA / VERóNICA, Ricardo Oliveira, António Gonçalves - Portugal
TRUST ME / GUVEN BANA, Nazli Elif Durlu - Turquia
THE BRIDGE, Philipp Wolter - EUA
MANDARIN PEEL, Anna McGrath - Austrália
I AM SIMON / SIMON VAGYOK, Tünde Molnár - Hungria
MARISA, Nacho Vigalondo - Espanha
WHEN EVERYTHING COMES TO AN END / VAGHTY HAME CHIZ TAMAM MI SHAVAD, Shahram Mirab Aghdam - Irã
TELL ME THAT I / DI ME QUE YO, Mateo Gil - Espanha

09:00 pm

Mostra Brasil 02
CINEMA, de Eder Santos Jr. (Exp, 2009, MG)
HANDEBOL, de Anita Rocha da Silveira (Fic, 2010, RJ)
AVE MARIA OU MãE DOS SERTANEJOS, de Camilo Cavalcante (Doc, 2009, PE)
HOMEM-BOMBA, de Tarcisio Lara Puiati (Fic, 2009, RJ)
MAGNíFICA DESOLAçãO, de Fernando Coimbra (Doc, 2010, SP)

Espaço Unibanco Augusta

04:00 pm

Latinos 5
ROSA, Monica Lairana - Argentina
ANDREA, Alicia Segovia - México
MAYA, Pedro Pío Martín Pérez - Cuba
FAMILY ENVIRONMENT / AMBIENTE FAMILIAR, Carlos Leiva - Chile
CAMINO DE CINTURA, Néstor Mazzini - Argentina
20 YEARS / 20 AÑOS, Bárbaro Joel Ortiz - Cuba

06:00 pm

Arte na Tela
THE SOUND, OR TREATISE ON HARMONY / O SOM, OU TRATADO DE HARMONIA, Arthur Omar - Brasil
OTTO, Lucas Bambozzi & Cao Guimarães - Brasil
TELEVISUAL HANDICAP / DEFICIêNCIA TELEVISUAL, Carlos Nader - Brasil
APOLLO PROJECT / PROJETO APOLLO, Eder Santos - Brasil
NOBODY'S LAND / LES TERRA'S DI NADIE, César Meneghetti - Brasil/Itália
WILD LIFE, Wagner Morales - Brasil/França
MOM, I JUST POOPED A FILM IN MY PANTS! / MAMãE EU FIZ UM SUPER 8 NAS CALçAS, Carlos Zilio - Brasil
POWER HOUSE / CASA DE MáQUINAS, Daniel Herthel, Maria Leite - Brasil
TRIANGULUM, Gustavo Jahn, Melissa Dullius - Alemanha/Brasil/Egito
RED PROJECT / PROJETO VERMELHO, Luiz Roque - Brasil

08:00 pm

Latinos 2
IF YOU DRIVE AT NIGHT, TRY TO HAVE COMPANY / SI MANEJA DE NOCHE PROCURE IR ACOMPAñADO, Isabel Muñoz - México
CHAMPION MINIMARKET / MINIMERCADO CHAMPION, Florencia Percia - Argentina
THE FOREIGNER / ALIJUNA, Cristina Escoda - Colômbia/Inglaterra
TOMORROW MONDAY / MAñANA LUNES, Agustin Banchero, Lucas Cilintano - Uruguai
LIFE AND WORK OF EMILIANO VILLAFUENTE / LA VIDA Y OBRA DE EMILIANO VILLAFUENTE, Luis Salas - Costa Rica
MOON / LUNA, Raúl Cárdenas, Rafael Cárdenas - México

10:00 pm

Imagens Narrativas
INTERSTICES, Michel Pavlou - Grécia/Bélgica/Noruega
ENCHANTEMENT / MAGIA, gerard Cairaschi - França
STRETCHING, François Vogel - França
ETCHING / RISS, Anja Breien - Noruega
WEDNESDAY MORNING TWO A.M., Lewis Klahr - EUA
EXODUS, Almagul Menlibayeva - Casaquistão
TRAVELLING FIELDS, Inger Lise Hansen - Noruega

Museu da Imagem e do Som

04:00 pm

Mostra Infantil 1
WHISTLELESS / FLØJTELØS, Siri Melchior - Dinamarca
SAMBA'S CLUB / VAI DAR SAMBA, Humberto Avelar - Brasil
BEARD BOY / GAROTO BARBA, Christopher Faust Pereira - Brasil
SEEDING DREAMS / PLANTER DES RêVES, Pierre-Antoine Carpentier - França
MOBILE, Verena Fels - Alemanha

06:00 pm

Panorama Paulista 05
AVISA QUE AMANHã Já NEM EXISTE, de Ivan Morales Jr. (Fic, 2010, SP)
7 VOLTAS, de Rogerio Nunes (Doc, 2009, SP)
ESSA NãO é A HISTóRIA DE GREGOR SAMSA, de Thiago Luciano (Fic, 2010, SP)
O GUARDADO, de Marcelo Felipe Sampaio, Paulo Alvarenga (Fic, 2010, SP)
PRECIOSA, de Eliane Coster (Fic, 2009, SP)
O PLANTADOR DE QUIABOS, de Coletivo Santa Madeira (Fic, 2010, SP)

08:00 pm

Panorama Paulista 02
OS OLHOS NãO TêM CERCA, de Direção Coletiva (Fic, 2010, SP)
DAS FACES E DAS SOMBRAS, de Vebis Junior (Fic, 2009, SP)
NãO, JOãO!, de Mauricio Hirata Filho, Renato Nery (Doc, 2010, SP)
BORBOLETAS INDôMITAS, de Daniel Chaia (Fic, 2010, SP)
NALU, de Stefano Capuzzi Lapietra (Fic, 2010, SP)
AS VERDADES TEMPORáRIAS, de Eduardo Kishimoto (Fic, 2010, SP)

Seminary



Seminário de Comercialização de Conteúdos Audivisuais de Curta Duração
de 23 a 25 de agosto

> Entrar

KinoOikos

Check out the new tools and contents of the 2.0 version of the KinoOikos website. And vote on our online showcase.

> Sobre o Blog

Short Review

Check the Kinoforum Short Review Blog 2010

> Sobre o Blog

Making Of

Check the short videos made by FAAP university students.

> Entrar

Feedback

Your feedback is very important for us. Write here your comments about the festival, the films, the website...

> Comments

Sign up for email news.